Kredi Artışı Hız Kesti

Ekonomide canlılık ve büyümenin önemli göstergelerinden biri olan bankaların kredi artışı, ilk beş ayda geçen yıla göre çok düşük kaldı.

Kredi Artışı Hız Kesti

Ekonomide canlılık ve büyümenin önemli göstergelerinden biri olan kredi hacmindeki artış bu yıl ilk beş ayda geçen yıla göre çok düşük kaldı. Bankaların mevduat hacmi ise reel olarak küçüldü.

Merkez Bankası verilerine göre mevduat ve katılım bankaları ile kalkınma ve yatırım bankalarının toplam kredi hacmi, bu yılın ilk beş ayında net 44.4 milyar liralık bir artışla 683.5 milyar liraya ulaştı. Toplam kredi hacmi cari olarak yüzde 6.95 oranında büyüdü. Ocak-mayıs döneminde TÜFE bazında yüzde 2.87 olan enflasyonla indirgendiğinde ise toplam kredi hacminde yüzde 4 dolayında bir reel artış olduğu belirlendi. Geçen yılın aynı döneminde toplam kredi hacmi net olarak 67 milyar liranın üzerinde bir genişleme yaşanmıştı. Krediler, geçen yıl ilk beş aylık dönemde cari olarak yüzde 13.9, reel bazda ise yüzde 8.5 büyümüştü. Geçen yılın tümünde ise sektörün toplam kredi hacmi yüzde 32.1 oranında 155.3 milyar lira büyüyerek 2011 sonu itibariyle 639.1 milyar liraya ulaşmıştı. Bu yıl ilk beş ay itibariyle kredi genişlemesinin düşük kalması, ekonomide yavaşlama eğilimine işaret etti.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2012, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER