Koza Altın'a Büyük Şok

Koza Altın İşletmeleri AŞ, Çukuralan işletmesindeki faaliyetlerinin "Çevre İzni veya Çevre İzin ve Lisans Belgesi" bulunmaması gerekçesiyle durdurulduğunu bildirdi.

Koza Altın'a Büyük Şok

 

Koza Altın’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’na(KAP) gönderdiği açıklamada şirketin Çukuralan işletmesindeki faaliyetlerinin İzmir İl Özel İdaresince "Çevre İzni veya Çevre İzin ve Lisans Belgesi" bulunmaması gerekçesiyle durdurulduğu belirtildi. Koza Altın İşletmeleri AŞ’den yapılan açıklamada "Şirketimizin Çukuralan işletmesindeki faaliyetler İzmir İl Özel İdaresince "Çevre İzni veya Çevre İzin ve Lisans Belgesi" bulunmaması gerekçesiyle durdurulmuştur. İdareden alınan yazıda da belirtildiği üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün 20.02.2013 tarih ve 2896 sayılı ve 20.02.2014 tarihine kadar geçerli olan geçici faaliyet belgesi mevcuttur. Çevre izin ve lisans belgesiyle ilgili olarak istenen tüm gerekli belge ve bilgiler zamanında ilgili kurumlara iletilmiştir. Kamu tarafından Şirketimizden istenen ve zamanında tarafımızdan verilmeyen hiç bir eksik belge ve doküman bulunmamaktadır.
 
 
 
YASAL YOLLARA BAŞVURULACAK
 
Bununla birlikte faaliyetlerimize dayanak olan 11.03.2011 tarihli Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu belgesi yürürlükte olup, hiçbir bir sorun bulunmamaktadır. Buna rağmen durdurma işlemi yapılmıştır. Şirketimizin yüzde yüz yerli sermayeli tek Türk altın şirketi olduğunu, en çok vergi veren üçüncü özel sanayi kuruluşu olduğunu, her tür yasal mevzuata hassasiyetle uyduğunu ifade etmiştik. Bilindiği üzere işletmelerimiz Avrupa Birliği madenciler birliği tarafından dünya madenciliğine örnek olarak gösterilmektedir. Bugüne kadar şirketimiz tarafından yasal mevzuatın tüm gerekleri zamanında hassasiyetle yerine getirilmiş, yasalardan kaynaklanan haklarımız dışında hiç bir imtiyaz talebimiz de olmamıştır. İkibin kişiden fazla personelin görev yaptığı ve halka açık olan bir şirket olarak bu işlem nedeniyle tüm yasal yollara başvurulacaktır" ifadelerine yer verildi.
Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2013, 17:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER