Koto Başkanın'dan Açıklama

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkanı Murat Özdağ, Türkiye’nin gelişimi açısından yerli üretimin önemli olduğunu; özellikle sanayi sektöründe ihracata dayalı, yenilikçi ve katma değeri yüksek ürünler üretenlere özel faiz indirimi ve teşvikler verilmesi gerektiğini söyledi.

Koto Başkanın'dan Açıklama
 
Odanın ekonomik verileri değerlendirdiği toplantıya KOTO Başkanı Murat Özdağ ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Konuşmasında ihracatı destekleyici projelere faiz desteği verilmesi gerektiğini söyleyen Murat Özdağ şöyle konuştu:
 
"Özellikle sanayide ihracata dayalı, yenilikçi ve katma değeri yüksek ürünler üretmeliyiz. Bu sayade kronikleşen cari açık problemini de aşmayı başarabiliriz. Teknoparklarda üretilen ürünlerin ticari hayata kazandırılması için çalışma yapılmalıdır. İthalatı önleyici ihracatı destekleyici projelere faiz desteği verilmelidir." 
 
’İTHALATA OLAN BAĞIMLILIĞIMIZ AZALTILMALI’
 
Türkiye’nin ithalata olan bağımlılığının azaltılması gerektiğini ve yerli üretimlere daha da hız verilmesi gerektiğini söyleyen Özdağ konuşmasına söyle sürdürdü:
 
"Siyasi gelişmelerin etkisiyle bazı ülkelerle yapılan ticaret hacminde daralmalar yaşanmasına karşın, Avrupa Birliği ülkelerindeki kısmi toparlanma sayesinde ihracatın 2014 yılında artış eğilimini koruduğu tahmin ediliyor. Buna göre ithalatın bu yıl 244 milyar dolar 2015 yılında ise 258 milyar dolar dolayında olması tahmin ediliyor. İhracatın ise 2014 yılında 160.5 milyar dolar, 2015 yılında ise 173 milyar dolar olması planlanıyor."
 
EN YÜKSEK İHRACAT VE İTHALAT DERİNCE GÜMRÜGÜNDE YAPILDI
 
İhracat rakamlarına göre bir önceki yıla oranla yüzde 0,5 oranında azalış gösterdiğini söyleyen Özdağ, "Eylül ayında gümrüklerden aldığımız verilere göre ihracat rakamımız bir önceki yıla göre yüzde 0,5 oranında azalış göstererek 1 milyar 565 milyon dolar seviyesine gerilemiştir. İthalat rakamlarına bakacak olursak bir önceki aya göre yüzde 3.54 oranda artış göstererek 4 milyar 307 milyon dolara seviyesine gelmiştir. Aynı şekilde en yüksek ihracat ve ithalat Derince gümrügümüzden yapılmıştır."
Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2014, 13:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER