Korsan taksiyle mücadelede yeni dönem! İşte flaş karar

Trafik cezalarını artıran kanun, yasadışı taşıma yapanların araçlarının trafikten men edilme yetkisi de getirdi. İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, bu düzenlemenin korsanla mücadelede devrim niteliğinde olduğunu söyledi.

Korsan taksiyle mücadelede yeni dönem! İşte flaş karar

TBMM’den geçen Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun, korsana büyük darbe indirecek! İzinsiz, çalışma belgesiz veya usulsüz yolcu taşımacılığı yapanlara 5 bin 10 liraya varan para cezasının yanında, araçlarının 60 güne kadar trafikten men edilmesi cezası da verilecek. Bir yıl içinde tekrarı halinde ise bu yaptırımlar 2 katına çıkarılacak. Yolcuya da 334 TL ceza kesilebilecek.

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, yurtdışı merkezli firmaların çatısı altındaki yasadışı taşımacılar dahil korsanın asıl şimdi yanacağını açıkladı. Aynı zamanda Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanvekili olan Anık, daha önce aracı şoförün kullanması halinde trafikten men etmenin mümkün olmadığına, bunun da mücadeleyi aksattığına işaret etti.

YARGI KARARI İSTİSMAR EDİLDİ

“Ancak sahibi direksiyon başında ise araç trafikten men edilebiliyordu, şoförlerde ise Anayasa Mahkemesi’nin bir kararı nedeniyle bu caydırıcı tedbir uygulanamıyordu. Bunu bilen korsan taşımacılar da araçlarını şoförlere kullandırtıyor, para cezası alsalar bile çalışmaya devam ediyorlardı. Yargı kararının istismar edilmesi sonucunda hukuksuz bir durum ortaya çıkıyordu. Emniyet güçlerimizin sıkı denetimlerine ve uyguladıkları para cezalarına rağmen de korsanın önüne ne yazık ki tam olarak geçilemiyordu.”

Celil Anık, ‘para cezasını öder işime bakarım dönemi’nin artık geçmişte kaldığını dile getirdi, şunları söyledi: “Hak gaspına yol açanlarla mücadelenin ancak araçların kapatılması ile başarıya ulaşabileceğini hep dile getiriyorduk. Sesimizi duyup, devrim niteliğinde bu düzenlemeyi yasalaştıran milletvekillerimize, tüm esnafımız adına teşekkür ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2018, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER