Korona çıkmazı! “Tarım yok sayıldı”

Türkiye’de de etkili olan ve bu konuda çalışmaların yürütüldüğü korona virüs salgınına ilişkin unutulmuş sektörlerin başında tarım ve gıda yer alıyor. Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım; tarımın yok sayıldığı ifade ederek; önlem alınmaması halinde ağır bir fatura ödemek sorunda kalacağımızı belirtti.

Korona çıkmazı! “Tarım yok sayıldı”

CANSU TEMİR AKSU / BEN TV

Dünyayı saran korona virüs salgınıyla ilişkin, ülkemizde de zorlu ve titiz bir mücadele yürütülüyor. Alınan tedbirler kapsamında, virüsün yayılması önlenmeye çalışırken, bir yandan da virüsün yarattığı ekonomik kriz ölçeğinde de çalışmalar yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korona virüs salgınına ilişkin açıkladığı ekonomi paketleri, genel anlamda sektörler bazında tatmin edici olsa da, eksiklerin olduğu da sıklıkla yineleniyor.

Öte yandan, paketin içinde yer almayan tarım ve gıda sektörü çalışanları da bu duruma oldukça tepkili. Ben TV'ye konuşan tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım; tarımın yok sayıldığı ifade ederek; önlem alınmaması halinde ağır bir fatura ödemek sorunda kalacağımızı belirtti.

“TARIMSAL ÜRETİMİN DEVAM ETMESİ GEREKİYOR”

Tarım sektörü ve gıdanın, sağlıktan sonra bu işin en önemli ayağı olduğunu vurgulayan Yıldırım; “Hatta sağlıkla birlikte de değerlendirmek mümkün. Çünkü insanlar sağlıklı beslenemezse hasta oluyor ya da bağışıklığı düşerek virüsün bulaşması daha kolay olur. Dolayısıyla tarımsal üretimin devam etmesi gerekiyor” dedi.

“EN BAŞTA TARIM VE GIDA VAR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan korona virüs salgınına karşı ekonomi paketlerine dair de eleştiri de bulunan Yıldırım; “Turizm diyorsunuz, başka sektörlerden bahsediyorsunuz ama hepsi tarım ve gıdaya bağlı. Bugün oteller açık olsa onlara da gıda lazım. Bunu sağlayamazsanız turizmci nasıl çalışacak? En başta tarım ve gıda var. Zaman kaybetmeden tarımla ilgili adımların atılması lazım” ifadelerini kullandı.

“TARIM YOK SAYILDI”

“Açıklanan pakette, tarımla ilgili hiçbir önlem alınmadı” diyerek sözlerini sürdüren Yıldırım; “Tarım yok sayıldı. Halbuki, bugün gittiğimizde AVM’lere raflarda ürünler var ve bu ürünler AVM’lerde üretilmiyor. Bunu çiftçiler üretiyor. Biz ürün alıyoruz ama bunu üretenleri adeta göz ardı ediyoruz. O nedenle, tarımla ilgili mutlaka ayrı bir program uygulanması gerekiyor. Tarımsal üretimin devamı için. Mesela bir çok ürün için şu an ekim zamanı. O ekim yapılmazsa; virüsten değil ama gıda yokluğundan, kıtlıktan ciddi sıkıntılar yaşayacağız. Bu nedenle tarım unutulacak bir sektör değil. Çiftçiler bu ekimi yapacaklar ama nasıl yapacaklar? Mevsimlik işçiler gelecek, onlar tarlaya nasıl götürülecek? Barınma yerleri, sağlık koşulları… Dolayısıyla bunların hepsinin ayrı bir programla, organizasyonla ele alınması gerekiyor. Aksi takdirde bunun faturasını sonra çok daha ağır ödemek zorunda kalacağız” dedi.

“DOĞRUDAN GIDAYLA BULAŞMA SÖZ KONUSU DEĞİL”

Vatandaşların sıklıkla sorduğu ve en çok merak edilen ‘Korona gıdayla bulaşır mı?’ sorusuna da yanıt veren Yıldırım; “Amerika tarım bakanlığına baktım, onlarda gıdayla bulaştığına dair hiçbir kanıt yok. Yine Avrupa Birliği Gıda Teşkilatı’na baktım, aynı şeyler. Çin’e baktım. Hiçbirinde gıdayla bulaştığı yönünde bir kanıt yok. Ama gıda ürünleri alıyoruz sonuçta, evde tüketiyoruz. O ürünü bir yerden alıyorsak, bir çalışanda varsa, yerleştiren o olduğu için virüs barındırabilir. Ama doğrudan, gıdayla bulaşma gibi bir şeyin söz konusu olmadığı yönünde herkes hemfikir” şeklinde konuştu.

“AYRI BİR ORGANİZASYONLA TARIMSAL ÜRETİM ARTTIRILMALI”

Mevcut durumla birlikte tarım ve gıdanın yol haritasını da açıklayan Yıldırım; “Şu an baktığımız zaman, Türkiye’nin çok fazla tarım ve gıda potansiyeli var. Bunu zaten virüsten önce hep dile getiriyorduk ama yeterince değerlendiremiyorduk. Virüs nedeniyle insanlar yaşamını yitirirken, ‘fırsat sunuyor’ demek istemem ama; gerçekten de şu an İspanya’nın İtalya’nın durumu bizden daha kötü. Dolayısıyla birçok ülke bu ürünleri temin edemiyor. Mesela Arabistan, temin edemediği ürünleri Türkiye’den istiyor. Bunun gibi Türkiye’nin bağımsız, ayrı bir organizasyonla tarımsal üretimi arttırırsa, hem iç piyasada kendi vatandaşının ihtiyacını karşılamış olur, hem de başka ülkelerdeki insanları doyurmak için ciddi bir fırsat olur” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER