Konkordato başvuruları azalıyor mu?

İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası tarafından düzenlenen “Konkordato Mevzuatındaki Güncel Gelişmeler” Semineri Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilgehan Yeşilova’nın sunumuyla İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası’nda yapıldı.

Konkordato başvuruları azalıyor mu?

Çok sayıda Yeminli Mali Müşaviri buluşturan seminerde; İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Şadi Çetin yaptığı açılış konuşmasında “ 2003 yılında yürürlüğe giren iflas erteleme, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen olağanüstü hâl (OHAL) ile askıya alınmış ve 15 Mart 2018'de yürürlüğe giren bir torba kanun ile tamamen kaldırılmıştır.

Üzerine ölü toprağı serpilmiş olan konkordato müessesesi, iflas ertelemenin kaldırıldığı bu tarihten itibaren daha fonksiyonel bir yapıya kavuşturularak uygulanmaya başlanmıştır.

İflas erteleme uygulamasında kötüye kullanım ve istismarın artmasıyla birlikte ticaretin işlemesi zor bir hale gelmişti. Bu haklı gerekçe ile iflas erteleme kaldırılarak, konkordato mekanizmasının önü açılmıştır.

2018'DE ZİRVE YAPTI

2018 yılında mahkemelere yaklaşık 1500 civarında konkordato başvurusu yapılmıştır.

2018 Mart - Eylül arasında son derece mutedil ilerleyen konkordato başvuru süreci, Ağustos ayında kurlardaki patlamayla birlikte büyük bir sıçrama göstermiştir. Şirketlerin döviz cinsinden borç yükünün artması nedeniyle borçlarını ödeyemez hale gelmeleri bu süreci hızlandırmıştır. Bu gelişmelerin sonucunda, Ekim ayında 458 şirket konkordato talebinde bulunurken, Kasım’da zirve yapmış ve 486’ya ulaşmıştır.

Tıpkı iflas ertelemede olduğu gibi konkordato da açıkça istismar edilmeye başlanmıştır. Bunun üzerine, alacaklılar haklı olarak isyan etmeye ve bu durumu şikayet etmeye başlamışlardır.

Konkordatonun kötü kullanımıyla birlikte istismarını önlemek ve şartları zorlaştırmak amacıyla, 19/12/2018 Tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7155 sayılı Torba Kanun ile Konkordato Müessesesinde çok önemli değişiklikler yapılmıştır. Bu düzenlemeler neticesinde, bağımsız denetim kuruluşlarının denetim ve raporlamaları ön şart haline getirilmiştir. Diğer taraftan hem alıcı, hem de borçlu firmaları koruyan bir anlayış ön plana çıkarılmıştır.

Bu yasal düzenlemelere ilave olarak 30/01/2019 Tarihli Resmî Gazete’de 2 adet yönetmelik yayımlanmıştır. Bu yönetmelikler; “Konkordato Komiserliği ve Alacaklılar Kuruluna Dair Yönetmelik” ve “Konkordato Talebine Eklenecek Belgeler Hakkında Yönetmelik”dir. Yasal değişiklikler ve çıkarılan yönetmeliklerle, konkordato süreci daha disiplinli bir hale getirilmiştir.

ARALIK VE OCAK AYLARINDA GERİLEDİ

Tüm bu düzenleme ve gelişmelerin ardından konkordato talebi nedeniyle açılan dava sayısı önemli ölçüde azalmaya başlamıştır. 2018 yılı Kasım ayında 486 olan konkordato müracaatı, Aralık ayında 325’e, 2019 Ocak ayında ise 150 civarına gerilemiştir.

Diğer taraftan konkordato talebiyle açılan davaların pek çoğu reddedilmiştir. Kısmen ve tam kabul alan dava sayısı yüzde olarak çok küçük bir azınlığa tekabül etmektedir. Bütün bu verilerin ışığında, son yapılan düzenlemelerin ardından konkordato talebinde ve onayında önemli bir düşüş olduğunu, konkordato talebindeki trendin giderek azalan bir eğilime girdiğini söyleyebiliriz.” Dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER