banner24

Komşuya 'Geuro' Formülü

Avrupa Birliği, iflasa sürüklenen Yunanistan'ı kurtarmak için çare aramaya devam ediyor. Yunanistan'ı ekonomik krizden kurtarmak için 'Euro' ve 'Drahmi' yerine 'Geuro' teklifi ortaya atıldı.

Komşuya 'Geuro' Formülü

ABD'nin Washington kentinde geçtiğimiz hafta sonu yapılan G-8 zirvesi ve AB maliye bakanlarının gündeminde, "Yunanistan'ı iflastan nasıl kurtarabiliriz?" sorusu vardı. G-8 Zirvesi sonrasında ABD Başkanı Barack Obama, Yunanistan'ın bu aşamada Euro Bölgesi'nde kalmasının en doğru yol olduğunu söyledi. Başta Almanya olmak üzere Avrupa Birliği üyeleri ise, Yunanistan'ın "Euro"dan çıkışı sonrasına hazırlanıyor.

Yunanistan'da 17 Haziran'da yapılacak seçimleri radikal sol parti SYRIZA'nın kazanacağı, sonrasında ise AB ve IMF ile yapılan "kemer sıkma/kurtarma" paketinden vazgeçerek "Euro"dan çıkacağı belirtiliyor. Yunanistan'ın "Euro"dan çıktıktan sonra eski para birimi Drahmi'yi kullanacağı, hatta Dharmi'yi basmak için harekete geçildiği bile belirtildi.

Ancak Deutsche Bank Başekonomisti Thomas Mayer'den "üçüncü yol" önerisi geldi. Mayer, Yunanistan'ı bu zor durumdan kurtarmak için "Geuro" para birimini önerdi. Mayer'e göre, Yunanistan'da ekonomik kriz aşılana kadar iki para birimi kullanılabilir: Euro ve Geuro.

Yunanistan'ın "Euro"dan çıkmadan böyle bir ara çözümün bulunabileceğini belirten Deutsche Bank Başekonomisti Thomas Mayer, Atina'nın uluslararası piyasalarda yeniden rekabet edebilmek için "Geuro" para birimini kullanarak, işçi ücretlerini düşürebileceğini ve ihracat yapabilir konuma gelebileceğini iddia etti.

Almanya'nın başkenti Berlin’de biraraya gelen Fransa Maliye Bakanı Pierre Moscovici ve Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble Yunanistan’ın Euro’da kalması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını açıkladı.

Almanya Maliye Bakanı Şchaeuble, Almanya'nın Euro tahvillerini desteklemeyeceğini de bir kez daha dile getirdi. Euro tahvilleri 17 Euro Bölgesi ülkesi adına borç alınmasını sağlayacak bir öneri olarak ön plana çıkıyordu.

Yunanistan'da 17 Haziran'daki seçimi kazanacağı tahmin edilen radikal sol parti SYRIZA lideri Alexis Tsipras ise, Avrupa Birliği üyelerine çağrıda bulunarak "kemer sıkma" politikalarından vazgeçmelerini istedi. Tsipras, Euro Bölgesi'nde kemer sıkma politikalarına devam edilmesi halinde, Yunanistan'dan sonra birçok ülkenin daha iflasa sürükleneceğini iddia etti.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2012, 12:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER