'Kivinin Sanayi Tüketimi Yetersiz'

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Turan Karadeniz, Türkiye’de kivi üretiminin yıllık 45 bin ton seviyelerine kadar yükselmesine rağmen hala sanayi tüketiminin yetersiz olduğunu; yıllık 10 bin ton civarında da kivi ithalatı yaptığını belirtti.

'Kivinin Sanayi Tüketimi Yetersiz'
ODÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Turan Karadeniz, Türkiye’de kivi üretiminin her geçen yıl yaygınlaştığına dikkat çekerek, üretimin 45 bin ton seviyelerine kadar yükseldiğini kaydetti. Türkiye’de üretilen kivinin depolama şartlarına göre en fazla 2-6 ay arasında depolanabildiğini de belirten Prof.Dr.Karadeniz, "Yetersiz depolama ve çeşitli nedenlerden dolayı yıllık üretim, iç piyasada tüketimi karşılayamıyor. Bu nedenle Türkiye yılda yaklaşık 10 bin ton civarında kivi ithalatı yapıyor. Kivinin mutlaka saniyi ürünü olarak değerlendirilmesi gerekiyor" dedi.
 
Yeni Zelanda’da üretilen kivinin yüzde 80’nin kozmetik, eczacılık, ayakkabı boyası, şekerleme gibi sanayi alanında tüketildiğini, Türkiye’de ise kivinin sanayi tüketiminin yetersiz olduğuna dikkat çeken Prof.Dr. Karadeniz şunları söyledi: 
 
"Türkiye’de üretilen kivinin hasadına 1 Kasım itibariyle başlanıyor. Hasattan elde edilen kiviler 6 ay saklanabiliyor. Yeni Zelanda’da ise hasat Mart’ta başlıyor. Bu nedenle Türkiye’de üretilen kivi 6 ayda tükeliyor. 10 bin ton dolayın da da ithalat yapılıyor. İç piyasada yılda yaklaşık 55 bin ton civarında kivi tüketimi oluyor. Geleceğe dönük mutlaka Ar-Ge çalışması yapılması gerekiyor. İç piyasada kivi tüketimi için sanayi gelişmediği sürece sıkıntı sürer. 10 bin ton kivi ithal ediyoruz ama saniyi tüketimi malesef yetersiz. Fındıkta olduğu gibi kivide de sanayi tüketimi olmalı."
 
Türkiye’de ilk kez 26 yıl önce adaptasyon çalışmalarına başlanılan kivi üretiminin 22 bin hektarlık alanda 45 bin tona kadar ulaştığı, Karadeniz, Marmara ve Ege’de yaklaşık 22 ilde kivi üretimi yapılırken, Ordu’nun üretimin yüzde 14’nü karşılayarak 2 bin 600 dekar alanda yaklaşık 6 bin ton üretimle Türkiye’de kivi üretiminde üçüncü konumda olduğu ifade edildi.
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2014, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER