banner51

'Kirazın Birincisi, Dünyanın İncisi'

Kiraz üretiminde dünya birincisi olan Türkiye, ihracatta da dünya liderliğini hedefliyor. Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Dr. Salih Çalı, kiraz ihracatında yol haritasını belirlediklerini vurgulayarak, “5 yılda üretimimizin en az dörtte birini ihraç etmeyi hedefliyoruz. 2023 yılı için öngördüğümüz 13 milyar dolarlık ihracatın da minimum 500 milyon dolarını kirazdan alacağız” dedi.

'Kirazın Birincisi, Dünyanın İncisi'

Kiraz üretimi, üreticisini memnun ediyor. Dünyada kiraz üretiminde lider konumda olan Türkiye, kaliteli ve güvenli ürününü, en uygun fiyatla tüketiciye sunuyor. Türkiye’nin kiraz üretimi ve ihracatı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Dr. Salih Çalı, sektör olarak amaçlarının ‘Türk kirazı imajını’ korumak olduğunu belirterek, Türkiye'de kiraz üretiminin her yıl arttığını ancak, iklim koşulları nedeniyle rekoltenin tam anlamıyla belirlenemediğini ifade etti. Çalı, kiraz üretiminde Türkiye'nin dünyada birinci sırada yer aldığını belirterek, “417 bin ton kiraz üretimiyle dünyada birinci sırada yer alıyoruz. Bunun ancak 50-60 bin tonunu ihraç edebiliyoruz. Kiraz ihracatı yapan ülkeler arasında ABD ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi sırasıyla Şili, Türkiye, İspanya ve İtalya izliyor. Amacımız ihracattaki sıralamamızı, üretime paralel olarak birinciliğe yükseltmek” dedi.

UYMSİB Başkanı Çalı, küresel kriz nedeniyle pazarlarda bir daralmanın yaşandığını belirterek, rakip ülkeleri yakalamanın 10 yıl gibi bir sürede mümkün olacağını söyledi. “Türk üreticisi kaliteli üretim ve gıda güvenliğini sağlayarak, lojistik hizmetler modernleştirilmeli. Büyük alanlarda üretim teşvik edilmeli” diyen Salih Çalı, kiraz üretiminde Türkiye’nin gerisinde olan ABD, Şili, İspanya gibi rakip ülkelerin, Türkiye’de ihracat esaslı üretim yapılması halinde, üretim de olduğu gibi ihracatta da geride bırakılacağını ifade etti.

Çalı, uluslararası ticarette yalın olarak ihracat yapmaktan başka, ihracatı daha etkili ve miktar olarak artırmak için yeni pazarlara açılmak gerektiğine de dikkat çekerek, “İhracatın önünün açılmasının ve yeni pazarların artırılmasının yolu lobi çalışmalarından geçiyor. Türk kirazı her yerde tanıtılmalı” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2012, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER