banner24

Kentsel Dönüşüm İş Sahası Açacak

Kentsel dönüşüm sırasında inşaat sektörünün beslediği 200'e yakın alt sektöre iş kapısı açılmış olacak.

Kentsel Dönüşüm İş Sahası Açacak

Afet riski altındaki binaların dönüştürülmesiyle ilgili yasanın ardından ilk olarak İstanbul'dan başlatılması planlanan kentsel dönüşüm sırasında binalar, ahşap, alüminyum, kablo kanalları gibi malzemeleri yerinde ayrıldıktan sonra yıkılabilecek.
Bununla ilgili yönetmelik çalışması yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, binalardan çıkan malzemelerin ve molozların tekrar kullanılabilmesi için yeni geri dönüşüm tesisleri kurulmasını da teşvik edecek.
Altyapı Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, ''Çok büyük atık çıkacak. Önce bunun dönüştürülmesi lazım. Bunun için de binaların, malzemesi ayrılarak yıkılması gerekiyor. Yani bina yıkılırken ahşap aksamı ve kapılarının bir tarafa, pencerelerinin bir tarafa, alüminyumlarının bir tarafa, kablo kanallarının bir tarafa ayrılması gerekiyor. Bunların hepsi tekrar değerlendirilebiliyor. Bununla ilgili bir yönetmelik çalışması yapıyoruz'' diye konuştu.
Bakanlığın, yeni geri dönüşüm tesislerinin kurulmasını teşvik edeceğini belirten Gürgen, ''İlk teşvik mevzuatla olur. Yani özel sektörün inşaat atıklarını kullanmasının önü açılacak. Biz 'Atıklar şu nitelikteyse, şurada kullanılır' dediğimizde sektör kendi kendine yeşerir. Yapım aşamasında parasal destek de verilebilir. Ancak ondan sonra kendi kendini yürütmek zorunda'' dedi.
Kentsel dönüşümde proje ortaklarının yerel yönetimlerin yanı sıra sivil toplum kuruluşları olacağını dile getiren Gürgen, inşaat mühendisleri, şehir plancıları, mimarlar, mühendisler, müteahhitler, malzeme satıcıları, binaları yıkan ve malzemeyi dönüştürecek olanların da iş ortakları olacağını kaydetti.
Gürgen, ''İnşaat sektörünün beslediği 200'e yakın da alt sektör var; bunlar iş ortaklarımız. Kentsel dönüşüm hepsine iş kapısı olacak'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2012, 12:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER