banner51

Karadeniz'de Hamsi Bolluğu

İzmir Balık Hali’nde Marmara ve Karadeniz’de yakalanan balıklarla tezgahlar renklenirken, başta hamsi olmak üzere birçok balığın da fiyatı düştü. Özellikle şu sıralar bol miktarda çıkan hamsinin kilosu 10 liradan 5 liraya kadar geriledi.

Karadeniz'de Hamsi Bolluğu
 
Kocaeli’nin Karadeniz’e sahili olan Kefken ve Bağırganlı bölgelerindeki balıkçı limanlarından denize açılan tekneler ağları hamsiyle dolu olarak geri dönüyor. Bolluk nedeniyle iki gün önce kilosu 8 ile 10 lira arasında satılan hamsinin fiyatı 5 liraya düştü. Balığın bollaşması nedeniyle tezganların şenlendiğini söyleyen balıkçı Murat Şahin, "Sular soğumaya başlayınca Kararadeniz, İğneada ve Kefken’den bol miktarda hamsi gelmeye başladı. Şu an tezgahlarımızda hamsi 5 ile 7 lira arasında satılıyor. Vatandaşlarımızda yoğun ilgi gösteriyor" diye konuştu.
 
Kemal Bineklioğlu ise "Günlerdir buzhane hamsisi satan balıkçının yüzü güldü. Geçtiğimiz ay balık sezonunun en düşük ayıydı. Bugün tezgahlarda hamsi patlaması yaşanıyor. Kilosu 5 liraya, 7 liraya hamsi satıyoruz. Hem çok iri hem de çok lezzetli hamsi. Bu bolluğun devam edeceğini tahmin ediyoruz" dedi.
 
Hamsi fiyatının düştüğünü öğrenince  balık almaya geldiğini söyleyen Mesut Okuroğlu ise "Şu ana kadar buzhaneden çıkarılan hamsiler tezgahtaydı. Şimdi ise taze balık geldiğini duyunca hemen balık haline geldim. Hamsi bol olunca da fiyatlar düşmüş" ifadelerini kullandı.
 
İzmit Balık Hali’nde balıkların kilo fiyatları şöyle:
 
Hamsi: 5-7 lira, İstavrit: 10 lira, Mezgit: 7 lira, Tekir: 15 lira, Zargana: 10 lira, Barbun: 30 lira, Turna mezgit: 18-20 lira, Yerli somon: 15 lira.
Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2014, 13:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER