Kapasitesini Yüzde 13 Arttırdı

Türkiye’nin petrokimya alanında tek hammadde üreticisi konumundaki Petkim, 115 günlük çalışma sonunda yıllık üretim kapasitesini yüzde 13 arttırdı. Etilen ve PTA fabrikalarında toplam 144 milyon dolar yatırımla gerçekleştirilen kapasite artışı sonrası Petkim’in yıllık brüt üretim kapasitesi 3.2 milyon tondan 3.6 milyon tona çıktı.

Kapasitesini Yüzde 13 Arttırdı
Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, yapılan kapasite artışı yatırımının bağımsız bir fabrika yatırımına yakın değere sahip olduğunu belirtti. Önemli bir yatırım ve tarihi bakım dönemini geride bıraktıklarını belirten Korkut, yapılan yatırımın etkisinin yılın son aylarından itibaren görülmeye başlayacağını vurguladı. Petkim’deki kapasite artışı ve duruş döneminin sanayiciler tarafından dikkatle takip edildiğini anlatan Korkut, "Sanayicimiz için ürettiğimiz hammaddenin Türkiye içerisinden sağlanma miktarını artırmış oluyoruz. Türkiye’nin cari açığına pozitif katkı yaparak ekonomimize olumlu katkı sağlayacağız. Ayrıca daha az doğalgaz tüketileceği için yıllık doğalgaz faturamız da azalacak" dedi.
 
CARİ AÇIĞA POZİTİF KATKI
 
Ana ürün olan etilenin üretildiği Etilen fabrikası kapasitesinin yıllık 520 bin tondan 588 bin tona ulaştığını kaydeden Korkut, Türkiye’nin cari açığına pozitif katkı yapacak bir tesisi devreye almaktan memnuniyet duyduklarını dile getirdi.  Korkut şöyle konuştu:
 
"Kapasite artışı kapsamında 4 Etilen fırınına 1 yenisi eklenirken toplam 54 dram, eşanjör, kolon, pompa gibi yeni ekipman montajı gerçekleştirildi. Sadece Etilen fabrikası kapasite artışı montaj ve bakım kapsamında 344 bin 215 adam/saat iş gücü harcandı, 5 bin 277 adet ekipman ve hat bakımı yapıldı. Ekibimiz, tarihi bakım duruşu ve kapasite artışı çalışmasını emniyetli ve başarılı bir şekilde tamamladı."
 
RÜZGAR ENERJİ SANTRALİ VE KONTEYNER LİMANI 2015’TE BİTECEK 
 
Petkim’i daha fazla değer üreten bir şirket haline getirecek Rüzgar Enerji Santrali ve Petkim Konteyner Limanı için geri sayımın devam ettiğini dile getiren Sadettin Korkut sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Bölgenin tüm ticareti açısından büyük önem taşıyan Konteyner Limanı’na gelecek yıl Eylül ayında gemiler yanaşmaya başlayacak. Şu anda Faz-1 ve Faz-2’nin hafriyat, rıhtım dolgu ve kazık çakma çalışmaları yüzde 75 oranında tamamlandı. Türk sanayicileri Pire ve İskenderiye gibi limanlarda zaman kaybetmekten kurtulacak; ihracatçı firmaların navlun maliyeti azalacak. Ayrıca yarımadada 2015 yılı sonunda tamamlamayı planladığımız 51 MW’lik Petkim RES Rüzgar Enerji Santrali ile enerji çeşitliliğine giderken ilk fazı tamamlandığında ihtiyacımız olan elektrik enerjisinin yüzde 12’sini de buradan karşılamış olacağız."
Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2014, 12:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER