İZTO'DA değişimin ilk yılı geride kaldı

Üye, komite sayısı ve etkin olduğu sahalarla İzmir ticari hayatının kalbi konumundaki İzmir Ticaret Odası, Mahmut Özgener yönetimindeki ilk yılını doldurdu.

İZTO'DA değişimin ilk yılı geride kaldı

Burak Cilasun / Ben Haber 82. sayıdan...

İzmir Ticaret Odası, uzun yıllardır süren içine kapanık yapısından sıyrılalı tam bir yıl oldu. Peki süreç nasıl gelişti? Bilindiği gibi çeyrek asırlık Ekrem Demirtaş dönemi, önce Fuar İzmir'de komite seçiminde, hemen ardından da buradaki büyük fark sonrası adeta malumun ilanı şeklinde, komitelerden gelen meclis üyelerinin Mahmut Özgener ve ekibini İZTO Yönetim Kurulu olarak seçmesiyle birlikte son bulmuştu. Özellikle komite seçimlerinden önce ekipler arasında yer yer ciddi gerginliklerin yaşandığı ziyaretler ve Fuar İzmir'deki pankart gerilimine kadar uzanan süreci taçlandıransa, İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin gerekli yasalar doğrultusunda İzmir Ticaret Odası bünyesinde tutulabilmesi olmuştu. 

Oda yıllar sonra ayağa kalktı

İzmir kamuoyunun yakından takip ettiği bu sürecin üstünden bugün artık bir yıl geçti. Bu bir yıllık süreçte, başta İZTO Başkanı Mahmut Özgener'in ve hemen arkasından yönetim kurulu üyelerinin kişisel diyaloglarının da güçlü olmasıyla birlikte kentteki diğer önde gelen odalarla birlikte İzmir için ortak çalışmaların yapılması kentin ticari hayatının, küresel ve ulusal ölçekli ekonomik sıkıntılara rağmen silkinmesi ve ayakta kalması için büyük yararlılıklar sağladı. Gerçekleştirilen paneller, yurt dışından ağırlanan heyetler, varılan anlaşmalar, çeşitli bakanlıklardan iyi haberlerle dönüşler de eklenince, İZTO'nun tam anlamıyla yıllar sonra ayağa kalktığını söylemek mümkün.

“Bir yılın nasıl geçtiğini anlamadık bile”

Oda bünyesinde gelinen sürece dair Ben Haber için açıklamalarda bulunan İZTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, hem geride bırakılan yılı özetledi, hem de geleceğe dair umut dolu mesajlar verdi.

Özpoyraz, İzmir Ticaret Odası olarak birlik ve beraberlik içinde geçen, oldukça başarılı bir yılı geride bıraktık. Odamız yaklaşık 80 bin üyesiyle birlikte, katılımcı bir yönetim anlayışıyla yönetildi ve kararlar da bu doğrultuda birlikte alındı. Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki tüm meclis üyelerimizle birlikte İZTO Yönetim Kurulu Başkanımız Mahmut Özgener'in "birlikte" mesajıyla, altını çizerek söylüyorum ayrıştırmadan çok büyük başarılara imza atıldı. 79 komiteden oluşan odamızda tüm sektörlerde sorunların mümkün mertebede çözüldüğü bir yıl gördük. Bir yılın nasıl geçtiğini anlamadık bile. Bu yönetim anlayışının devam edeceği yeni bir yıla başlamanın da mutluluğu içindeyiz.

“Dış temaslarımızın meyvesini almaya başladık”

İzmir Ticaret Odası'nın başta Çin olmak üzere yoğun yurt dışı temaslarından da başarı müjdesi veren Özpoyraz, "Yurt dışı temaslarımızın meyvesini yavaş yavaş almaya başladık. Bu süreç içinde kamuoyunun da gördüğü gibi Çin ile ilişkilerimizde büyük ivme yakaladık. Tabii Japonya başta olmak üzere diğer bölge ülkeleri ve coğrafyamızın birçok farklı ülkesiyle olan temaslarımızda da kentimiz ve ülkemizin ekonomisine katkı koyacak sonuçlar alıyoruz. Özellikle eğitim konusunda da İzmir Ekonomi Üniversite'miz bünyesinde Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi'nin de yakında açılacak ve faaliyete geçecek olması, bizleri bir değil birkaç adım daha öteye taşıyacaktır." dedi.

“İzmir artık çok daha güçlü”

İzmir Ticaret Odası'ndaki yönetim değişikliğiyle birlikte kent dinamiklerinin büyük bir sinerji yakaladığını söyleyen Özpoyraz, "Bugün Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, Mahmut Bey ile çok yakın ilişki içerisinde. Bu iş birliği de sorunların hızlı çözümünü sağlıyor. Sadece işverenler olarak da düşünmeyin bunu. Mimarlar, mühendisler ve aklınıza gelebilecek tüm meslek birliklerinin oluşturduğu odalarla, kentimizin menfaati için bir aradayız. Bu durum İzmir tarihinde görülmemiş bir şey. İzmir bu bağlamda Ankara'da bakanlıklar nezdinde de, yerel yönetimlerle olan diyaloglarda da, iş çevrelerinde ve yurt dışı bağlantılarında da eskiye nazaran artık çok daha güçlü. Bu da bizler için bir gurur kaynağı." dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER