İzmirli Firmalar Kara Listede

Gıda Bakanlığı, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen aralarında et, süt ürünleri ile içeriğinde ilaç etken maddesi tespit edilen takviye edici gıda, bitkisel yağ, bitkisel çay, baharat, çikolata ve kahvenin yer aldığı 57 ürünü duyurdu. Listede İzmirli firmalar dikkat çekti.

İzmirli Firmalar Kara Listede
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen, aralarında et, süt ürünleri ile içeriğinde ilaç etken maddesi tespit edilen takviye edici gıda, bitkisel yağ, alkolsüz içecek, bitkisel çay, baharat, çikolata ve kahvenin yer aldığı 57 parti ürün kamuoyu ile paylaşıldı.
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının internet sitesinde yer alan duyuruya göre, kontroller sonucunda süt ve süt ürünlerinde taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 10 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği 7'si yoğurt, 4'ü tulum peyniri, 1'i tereyağı olmak üzere bu ürünlere ait bilgiler kamuoyu ile paylaşıldı. Süt ürünlerinde bitkisel yağ, nişasta ve jelatin tespit edildi. 
 
Bunun yanı sıra et ve et ürünlerinde de laboratuvar tahlilleri sonucunda taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 13 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği aralarında lahmacun içi harcı, köfte, kıyma, dana sucuğun aralarında bulunduğu ürünlere ait bilgiler duyuruldu. Örnek olarak köftede kanatlı eti, sakatat ve soya, dana sucukta tükürük bezi tespit edildiği aktarıldı. 
 
Bitkisel yağlarda taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 20 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği içinde olmaması gereken yağ asitlerinin bulunduğu ürünlere ait bilgiler paylaşıldı. 
 
Gıdalarda taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi bulunduğu tespit edilen ürün, firma ve markaların bulunduğu listenin tamamına "www.tarim.gov.tr" adresinden ulaşılabiliyor.
 
Listede yer alan İzmirli firmalarsa şöyle;
 
Azimli Restorant Hazır Gıda Yemek Hizm. San. ve Tic. Ltd. Şti. Çiğli/İZMİR
Tire Şiş Köfte (Dana Eti) (Soya Tespiti)
 
Gülistan Hayvancılık Oto Reklam Gıda İnş. Tur. San. Tic. Ltd. Şti. Bornova/İZMİR
Köfte (Pişmiş) (Sakadat Tespiti)
 
Aydoğan Süt Mamülleri İmi. İhr. Tic. Ve San Ltd. Şti. Torbalı/İZMİR 
Kaymaksız Yoğurt (Jelatin ve Bitkisel Yağ)
Homojenize Yoğurt (Jelatin ve BitkiselYağ)
 
Verde Yağ Besin Maddeleri San. Tic. A.Ş. Torbalı/İZMİR
Natürel Sızma Zeytinyağı (Yağ Asidi Etil Esterleri)
 
întima Gıda Medikal İthalat ve İhracat San. ve Tic. Ltd. Şti. Çiğli/İZMİR
Enerjisi Azaltılmış Karadut Aromalı Gazlı İçecek (İlaç Etken Maddesi/ Sildenafıl) 
 
Keskinoğlu Tav. ve Dam. İşi. San. Tic. A.Ş Akhisar/MANİSA
Riviera Zeytinyağı Eritrodiol uvaol toplamı ve mumsu madde miktarı (pirina yağı tespiti) 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2016, 16:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER