İzmir kış turizminde 'buzz' kesiyor

İzmir denince, akla hiç şüphesiz Çeşme gelir. Deniz, güneş, sıcacık kumlar... Oysa İzmir, kış turizminde de oldukça iddialı ve eşsiz güzelliklere sahip. Ancak bu konuda henüz umduğunu bulabilmiş değil..

İzmir kış turizminde 'buzz' kesiyor

BEN HABER / CANSU TEMİR AKSU

Tarih kokan sokakları, doğası, iklimiyle birlikte İzmir, turizm potansiyeli en yüksek illerden birisi. Denizi, kıyıları, antik kentleri, gece eğlenceleri, kendine has lezzetleri, termal kaynakları ile değişik turizm türlerine ev sahipliği yapıyor.

Ama ne yazık ki; yazın sık sık kulağımıza çalınan, belkide hepimizin ilk tatil durağı olan İzmir, kış turizminde beklediğini bulamıyor. Çeşme'nin, Balçova'nın termalleri, tarih kokulu Efes Antik Kenti, Meryem Ana Evi kış aylarında beklenen ziyaretçiye ulaşamıyor.

Öte yandan Ödemiş'te bulunan Bozdağ kayak merkezinin 2017 yılından bu yana İzmir Valiliği oluru, Çığ Komisyonu’nun aldığı 'çığ riski' kararı nedeniyle kapalı olması da, İzmir'in kış turizmi yolculuğunda daha çok yolunun olduğunun da bir göstergesi.

Kış turizminde adeta buz kesen İzmir'de, kış turizminin nasıl gelişebileceğini ve Çeşme'nin kışının nasıl değiştirilebileceğini ÇESTOB Başkanı Yakup Demir ile konuştuk.

"KIŞ TURİZMİNİN TERMALE KAYMASINDAN ÜMİTLİYİZ"

Çeşme'nin özellikle yoğun kış şartlarının yaşandığı şu günlerde aradığını pek de bulamamasından şikayetçi olan Demir, termal otellerde bir parça da olsun hareketlilik yaşandığını ifade etti. Demir; "Sömestrla birlikte otellerdeki yoğunlukta yüzde 50-60'ları yakaladık. Kış turizminin termale doğru kaymasından ümitliyiz." dedi.

"BU SIRTIMIZDA BİR YÜK"

Çeşme'nin güneşi, denizi, kumu, gece hayatı kadar termal anlamda da bir zenginliğe sahip olduğunu vurgulayan Demir, tanıtımda eksikliklerin olduğunu ifade etti. ÇESTOB olarak tanıtım hazırlığına gittiklerini belirten Demir; "Daha çok bu konuda, bakanlığımızın ve yerel yönetimin tanıtım konusunu ele alması lazım. Biz Çeşme'nin termalini/ kış turizmini, rakiplerimiz ve alternatifimiz olan Afyon kadar, Kızılcahamam, hatta Denizli kadar tanıtamadık. Ama hızlı bir şekilde bununla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bu sırtımızda bir yük ve bu yükü de ÇESTOB olarak üstlendik. Mücadele veriyoruz. Dileriz güzel bir tanıtımla da Çeşme termali iyi bir noktaya gelir. Çeşme termali de denizden çıkan şifalı bir su. Hem deniz suyunun hem termalin faydalarını sağlıyor. Yani iki kez kıymetli bir su. Ancak, tanıtım da büyük bir eksikliğimiz var. " dedi.

"KIŞA YÖNELİK BİR YELPAZE OLUŞMASI LAZIM"

Termalin çok kapsamlı bir turizm çeşidi olduğunu ifade eden Demir; "Nasıl ki; Çeşme'de deniz, kum, güneşin bir çok çeşidi varsa; halk plajlarından beachlere kadar, Alaçatı sokaklarına kadar, birbirini destekleyen ciddi bir ürün yelpazesi varsa, kışın da termali destekleyen, kışa yönelik yelpaze oluşması lazım. İnsanlarda, 'hadi termale girip çıkalım otelin içinde kalalım' mantığı yok. Bunu yapan ülkelerde vadiler var, parklar var, aktiviteler var, şarap evleri var, sokaklarda hareketlilik var. Hepsi bir bütün. Bu yelpazeyi termale entegre edersek, sporuda dahil edebiliriz buna, hareketlendirebiliriz. Bize sorulduğunda da, 'Şöyle bir yer var, burada şömine başında keyifli vakit geçirebilirsiniz' gibi bir şeyler diyebileceğimiz bir yelpaze gerekiyor." şeklinde konuştu.

"İZMİR'İN SIKINTISI BU: ÇOK KONUŞMAK, HİÇBİR ŞEY YAPMAMAK"

Yeniden dünyayı keşfetmeye gerek yok. Üçüncü büyük şehrimizin dibinde olan bir yer, ulaşımı çok kolay. İstanbul'a da ulaşım çok yakınlaşıyor. Çeşme'ye yazın yarısı kadar bir ürün eklememiz lazım. Aslında, son 4-5 yıldır daha iyi gidiyor kış ayları. Ama tatillerde iyi gidiyor. Tabii bize daha çok 3 günün üzerinde kalan misafirler gerekiyor. Otelcilikte bir maliyet var. 1 gece kalanların maliyeti daha yüksek, 3 gece olunca bu stabil hale geliyor. Zaten Turizm Bakanı'da bu yönde çalışmalar yapıyor. Dolayısıyla, bir haftanın içine yayılacak bir konaklama istiyoruz. Ticaret Odası, Belediyeler, valilik, kaymakamlık hepimizi uğraşacağız bunun için. O kadar çok turizmi destekleyen, turizm adına kurulmuş dernek var ki. Ama daha çok konuşuyoruz, bir şey yapmak yerine. İzmir'İn sıkıntısı bu; çok konuşmak, bir şeyler yapamamak." dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2019, 10:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER