İzmir'deki dev şirket kapanıyor mu?

İzmir’de faaliyet gösteren Aptiv Otomotiv küçülme kararı aldı. 700 çalışan işten çıkarıldı. Dev şirketin Türkiye’deki üretiminin bir kısmını Fas ve Polonya’daki tesislerine kaydırma kararı aldığı öğrenildi

İzmir'deki dev şirket kapanıyor mu?

Ege Serbest Bölgesi'nde 1989'dan beri faaliyette olan Aptiv Otomotiv küçülme kararı alarak 700 çalışanı ile yollarını ayırdı. Yaklaşık 2 bin kişinin çalıştığı fabrikada, 700 işçi anlaşmalı olarak işten ayrıldı. İşten çıkarılanların kıdem ihbar tazminatı ile 8 maaş teşvik alarak anlaşmaya vardığı belirtildi. Anlaşmalı olarak işten ayrılan personel veda fotoğrafları çekildi, sosyal medya sayfalarına duygusal mesajlar yazdı.

ÜRETİM FAS VE POLONYA'YA KAYDIRILDI

Eski adı Delphi olan İngiliz otomotiv ekipmanları üreticisi Aptiv Otomotiv'in, OHAL altındaki Türkiye'de yaşanan ekonomik ve siyasal belirsizlikler nedeniyle bu kararı aldığı ifade edildi. Şirketin, İzmir'deki üretimin bir kısmını Fas ve Polonya'daki tesislerine kaydırma kararı aldığı öğrenildi. Avrupa'daki beşinci teknik merkezi İzmir'de bulunan Aptiv Otomotiv'in Ar-Ge ve Ür-Ge birimlerinde 100 mühendis çalışıyor. Son tasfiye ile işçi sayısı yaklaşık 1300 kişiye inen tesiste üretilen otomotiv elektronik sistemleri başta Avrupa olmak üzere Asya ve Ortadoğu ülkelerine de ihraç ediliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER