İzmir'de her ay 43 bin yeni icra dosyası açılıyor

Türkiye'de ticari hayatın ve nüfus yoğunluğunun en önemli birkaç kentinden biri olan İzmir'de, icra sayılarında yaşanan artış ürkütücü boyuta geldi. 2018 rakamları, 2017'yi bile aratır düzeyde...

İzmir'de her ay 43 bin yeni icra dosyası açılıyor

Burak Cilasun / BEN Haber

Ekonomideki karamsar tabloyla birlikte, finans piyasalarının dışında kalan ve reel ekonomi olarak görülen sokak ekonomisinde alarm zilleri neredeyse hiç susmayacak noktaya geldi. Öyle ki, son dönemde kentte en yoğun çalışan memur grupları arasında başı icra memurları çeker hale geldi. İzmir Adliyesi ve Karşıyaka Adliyesi, geçtiğimiz yıl ayda ortalama 40 bin 750 dosya hakkında işlem yaparken, bu yılın Ocak-Temmuz döneminde iki adliyede işlem yapılan aylık ortalama icra dosya sayısı 43 bini buldu. Ağustos ile birlikte ABD ile yaşanan siyasi gerilimin zirve yapmasının ardından döviz fiyatlarında yaşanan hızlı ve sert değişimin de, önümüzdeki günlerde icra dosyalarındaki sayıları daha da yukarı çekebileceği tahmin ediliyor.

İcralardaki artışın büyüklüğünün en net görüleceği noktaysa icra dosyalarının dağ gibi biriktiği adliye sarayları. İzmir'in merkezinde icra dosyalarını kabul edilen İzmir Adliyesi ve Karşıyaka Adliyesi'nde benzer durumlar hemen göze çarpıyor.

2017'DE İZMİR ADLİYESİ HER AY 37 BİN DOSYA KABUL ETTİ

Bayraklı'da bulunan ve toplam 28 icra müdürlüğünün dosyalarına bakan İzmir Adliyesi'ne 2017 yılında her bir icra müdürlüğünden ortalama 16 bin dosya gönderilirken, toplam rakamsa yaklaşık 448 bin dosyaya ulaşmış durumda. Yine 2017'nin ay başına ortalamasına bakınca, İzmir Adliyesi'nin 28 icra müdürlüğünden ayda toplam 37 bin dosya kabul ettiği anlaşılıyor. 

KARŞIYAKA'DA DA DURUM FARKSIZ

İzmir Adliyesi'nde rakamlar oldukça yüksekken, bölgesindeki 4 icra müdürlüğünden gelen dosyaları kabul eden Karşıyaka Adliyesi'nin de oran olarak İzmir Adliyesi'nden bir farkı yok. 2017 yılı içinde her bir icra müdürlüğünden 11 bine yakın dosya kabul eden Karşıyaka Adliyesi'nde toplam rakam 45 bin civarındayken, ay ortalamasıysa 3 bin 750 olarak kayıtlara geçti. 

2018 GEÇEN YILI ARATIYOR

2017 yılında İzmir'in merkezindeki her iki adliyede de tehlikeli boyutta icra dosyası işleme koyulurken, 2018 rakamları ise Ocak-Temmuz aralığında ürkütücü seviyeye ulaşmış durumda. Bayraklı'da bulunan İzmir Adliyesi'ne bu süreç içinde her bir icra müdürlüğünden 9 bin 900 kadar kadar dosya gelirken, toplam rakam da 280 bini bulmuş durumda. Aylık ortalamaysa 39 bine ulaşarak bir önceki yıla göre 2 bin dosyalık artış gösterdi. Basit bir tabirle İzmir'de artık her ay geçen yıla göre 2 bin icra dosyası daha açılıyor. Karşıyaka Adliyesi'ndeyse Ocak-Temmuz döneminde her bir icra müdürlüğünden yaklaşık 7 bin icra dosyası işleme konurken toplam rakam 28 bini, ay ortalaması da 4 bini bulmuş durumda. Bu tabloya göre Karşıyaka'da da bir önceki yıla göre her ay 250 yeni icra dosyası açılıyor.

"İCRADA ESAS KRİZİ 2019 YILINDA YAŞAYABİLİRİZ"

İcra sayılarındaki artışı yorumlayan Avukat İlker Genç, rakamlardaki artışın şu an için yüzdelik oran olarak kabul edilebilir olduğunu dile getirirken, özellikle 2019 ile birlikte gelebilecek yeni bir krizin habercisi olabileceğinin de altını çizdi. Genç, “Rakamlara baktığımızda bugün için yaşanan artış ve kırılma, çok büyük bir kırılma değil aslında. İcra rakamlarındaki artışa baktığımızda son dönemdeki  en büyük kırılmalar 2013'te yaşandı. Yine de bugünkü artıştan gelen sinyaller yeni bir krizi işaret ediyor. Asıl kırılmalar 2019'da daha yüksek oranlarla karşımıza çıkabilir. Bugün bankaların kredi takiplerindeki oran yüzde 1'in altında. Elbette yaşayacağımız kriz bir Yunanistan krizi gibi değil, orada yüzde 15'i bulan bir oran vardı ama yine de yüzde 2'lere çıkacak bir banka kredi takip oranı bile bizim için bir sıkıntı ve risk anlamına geliyor." dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2018, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER