İzmir'de fiyatlara Ramazan tarifesi: Nelere zam var?

Ramazan ayının gelmesiyle vatandaşların gözü çarşı-pazardaki fiyatlara çevrildi. Bu yıl da Ramazan ayında sofralar cep yakacak

İzmir'de fiyatlara Ramazan tarifesi: Nelere zam var?

İzmir Pazarcılar Odası Başkanı Hamdin Erişen, Ramazan ayına özel en az kar kararı aldıklarını ifade ederken, İzmir Kasaplar Odası Başkanı Yücelmiş, et fiyatlarında artış beklediklerini kaydetti. Sofraların olmazsa olmazı Ramazan pidesi ise bu yıl 2.5 TL olacak. Pazarcılar Odası Başkanı Erişen Ramazana özel pazarcılar olarak ‘en az kar’ kararı aldıklarını belirtirken dikkat çeken bir başka ürün olan etin ise zamlanacağı ifade edildi. Sofraların olmazsa olmazı Ramazan pidesi ise 350 (gram) 2,5 TL olarak belirlendi.

PAZARCILAR EN AZ KAR KARARI ALMIŞ
İzmir Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Hamdin Erişen Ramazan ayının değerli olması nedeniyle pazarcılar olarak en az karla satış yapma kararı aldıklarını ifade etti. Başkan Erişen “Ramazan ayı bizim için, Müslüman âlemi için çok değerli bir aydır. Oda olarak pazarcı arkadaşlarımızla 3 gün önce konuştuk. Bu ay en az karla satışlarımızı yapacağız. Normal zamanlarda yapılan karın en alt seviyesinde kar edilecek. Vatandaşlarımız en az para ile pazara geldiklerinde Pazar arabalarını ve filelerini doldursunlar” dedi.

'YARIM KİLO' TARİH OLUYOR
Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Erişen, ayrıca tezgâhlara yazılan fiyatlarda oda olarak karar aldıklarını ve hiçbir pazarcı arkadaşının fiyat yazılan yerde yarım kilo yazmayacaklarını bunu yerine bir kilo yazacaklarını sözlerine ekledi. Gerekçe vatandaşın bakarken fiyatta yanılabileceğini ve kendini kandırılmış hissedebileceği ifade edildi.

Erişen “Pazarcı arkadaşlarımız alınan karar gereği tezgâhta sattığı ürünlerin üstünde yarım değil bir kilo yazacaklar fiyatın altında. Vatandaş alırken bir kilo sanıyor. Ya da kilosunu yazılan fiyat sanıyor. Doğru değil. Bu nedenle söz konusu kararı aldık. Kimse yarım ya da iki yüz elli gram yazmayacak” şeklinde konuştu.

BU RAMAZAN DA ETE ZAM
İzmir Kasaplar Odası Başkanı Ceyhun Yücelmiş ise Ramazan ayına ilişkin et fiyatlarında bir dalgalanmanın olup olamayacağını ve arz-talep dengesi üzerinde oluşabilecek fiyatları değerlendirdi.

Başkan Yücelmiş “Ramazan ayında zam olur. Çünkü vatandaşlar bu dönemde et yeme ihtiyacı hissediyor. Talep artınca da doğal olarak fiyatlar artıyor. Ne kadar artacağını söyleyemem ama artış olur her yıl olduğu gibi. Çünkü ithal yollarla ile et fiyatları düşmez, Bugün kuzu etin girişi 45 TL, kemikleri ayrılır, kasaba maliyeti 65 TL’ye mal oluyor, 70 TL’ye de satar. Bu durumda esnaf da vatandaş da fiyatlardan memnun değil dedi” diye sözlerini bitirdi.

RAMAZAN PİDESİ 2,5 TL
Fırıncılar Federasyonu tarafından geçen hafta Türkiye genelinde Ramazan pidesi gramaj ve fiyatları açıkladı. Söz konusu illere göre İstanbul ve Ankara’da 275 gram olan pide 2 TL’den satılırken İzmir’de 350 gram pidenin 2.5 TL’den satılacağı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2018, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER