İzmir'de emlak fiyatları artacak mı?

Ekonomide yaşanan sıkıntılı süreç, en sonunda İzmir'deki konut satışlarını da vurdu. Düne kadar doludizgin ilerleyen İzmir'deki konut satışları da ülke şartlarından nasibini almışa benziyor.

İzmir'de emlak fiyatları artacak mı?

Cansu Temir Aksu - Ben Haber

Ekonominin lokomotifi olarak tabir edilen inşaat sektörü, yaşanan ekonomik krizden payını aldı. Kredi faiz oranlarındaki artışlar, konut satışında ve talepte ciddi azalmalara neden oldu. Yaşanan bu sıkıntılar, inşaat sektörünün parlayan yıldızı İzmir'de de kendini göstermeye başlasada, İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, İzmir'in bu dalgalanmalardan önemli bir yara almadığını vurguladı

Birkaç ay öncesine kadar, İzmir inşaat sektörünün yükselen değeri olarak görülüyordu. Özellikle İstanbul'da inşaat alanında yaşanan doyumla birlikte, çok sayıda firma İzmir'de projeler başlatarak yatırımda bulundular.

Bu yatırımları kucaklayan İzmir, hem konut satışlarında hem de konut fiyatlarında artışa sahne oldu. Ancak, döviz kurlarındaki dalgalanma, inşaat sektörünü de etkiledi. Peki İzmir, bu dalgalanma krizinden nasıl etkilendi?

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, İzmir'in konut satışının en çok olduğu iller arasında olduğunu ifade ederek; "Tabii ki etkilenme oldu, olmadı değil. Ancak bu etkinin boyutu çok yüksek değil. İllerin dağılımına baktığımızda, en çok İzmir'in alışveriş yaptığını görüyoruz." dedi.

"TALEBİN ARTMAMASI SEBEBİYLE FİYATLAR DA ARTMADI"

Sektöre nefes aldırmak adına, konut kredi faiz oranlarının aşağı düşmesini istediklerini söyleyen Güleroğlu; "Elbette konut kredi faiz oranlarının aşağı düşmesini istiyoruz. Yüzde 4 olan alım satım vergisinin yüzde 3 olması sevindirici bir haber. Aynı zamanda mevduat faizleri de biraz daha piyasalarda daralma hissettirdi. Bu hissetirmeden, sıkıntıdan dolayı sonuç itibariyle gayrimenkul piyasasına para dönmedi. Para dönmediği için, piyasalar biraz daraldı. Ancak; şuanda ne avantajı var bu işin? Konut fiyatları, talebin artmaması sebebiyle artmadı. Yani gayrimenkul şu anda değerinden yüzde 10, yüzde 25 daha uygun fiyatlı. Normalde, 250 bin lira olan gayrimenkulun fiyatı şu anda 300-320 bin lira olması gerekiyordu. Ancak talebin olmamasıyla birlikte, fiyatlar aşağıda kaldı. Özetle fiyatlar şuan da ucuz, peşin parayla tam alınacak zaman." şeklinde konuştu.

"2019'DA TALEPLE BİRLİKTE FİYATLAR YUKARI ÇIKACAK"

2019 yılından beklentilerini anlatan Güleroğlu; "Piyasalardaki mevduat faizleri düşerse ki böyle olma hazırlığı yapılıyor; olumlu sinyalleri görüyoruz. Bu paraların da gayrimenkule dönmesini bekliyoruz. Örneğin; 1994 krizini, 2000-2001 krizini yaşadım. Muhakkak krizlerin, sıkıntıların sonucunda, dövizde, mevduatta, altında durup kâr edenler, gayrimenkule yatırım yapmaya başladılar. Hâl böyle olunca ucuz gayrimenkulün fiyatı yükseldi. 2019'da bu fiyatların talep doğrultusunda yukarı doğru çıkacağı da açık ve nettir." dedi.

"ODAYA KAYITLI EMLAKÇILARLA ÇALIŞIN"

Gayrimenkul alanında yatırım yapacak olanlara tavsiyelerde bulunan Güleroğlu; "Kesinlikle bir kere şunun özellikle altını çizerek söylüyorum, emlakçılar odasına kayıtlı emlakçılarla çalışsınlar ve bunu sözleşme dahilinde yapsınlar. Çünkü her emlakçının bağlı bulunduğu bölge uzmanlık alanıdır. O yüzden o insanlara güvenip, gönül rahatlığı ile alışveriş yapmaları, onlara danışmaları onlar için faydalı olacaktır." şeklinde konuştu.

İŞTE İZMİR'İN EMLAK KARNESİ

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, İstanbul’daki konut satışları 2017 yılında 2010’a kıyasla yüzde 55 arttı. Aynı yıllarda İzmir’deki konut satışlarındaki artış ise yüzde 112’ye ulaştı.

2018 Ağustos verilerine göre, İzmir’deki konut fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 15,68 arttı, İstanbul’da ise bu rakam yüzde 3,70’te kaldı.

Eylül 2018’de Türkiye’de konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 9,2 oranında azaldı. İzmir’de ise konut satışlarındaki azalma, yüzde 18’i geçti.

2018’in ilk yarısında yapı ruhsatı verilen daire sayısı bir önceki yıla kıyasla yüzde 46’dan fazla azaldı. İzmir’de bu rakam yüzde 55’i aştı.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2018, 14:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER