İstinye Park AVM'de yeni gelişme!

İzmir'deki İstinye Park AVM inşaatının imar planının mahkeme tarafından iptal edilmesine rağmen inşaat çalışmaları sürüyor. Bu duruma vatandaşlar epey tepkili

İstinye Park AVM'de yeni gelişme!

'İzmir'e Sahip Çık Platformu' üyeleri, Üçkuyular Fahrettin Altay Meydanı'nın yanına yapılan İstinye Park AVM inşaatının imar planının mahkeme tarafından iptal edildiğini belirterek, inşaatın durdurulmasını istedi.

Kamuoyunda 'Balçova arsa mağdurları' olarak bilinen vatandaşlar tarafından kurulan 'Balçova Arsa Mağdurları İnsani Dayanışma Derneği', Üçkuyular Fahrettin Altay Meydanı'nın yanına yapılan AVM inşaatının imar planının iptali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na karşı dava açtı.

"BELEDİYENİN YAPTIRIMI OLMADI"

İzmir 2. İdare Mahkemesi'nin imar planının iptali yönünde karar vermesi üzerine konuyla ilgili basın açıklaması yapan 'İzmir'e Sahip Çık Platformu' üyeleri, AVM inşaatının durdurulmasını istedi. Platform adına basın açıklaması yapan Şehir Plancıları Odası Şube Başkanı Özlem Şenyol Kocaer, "Üçkuyular - Fahrettin Altay Meydanı'na cephesi olan AVM projesinin inşaatı, alana ilişkin dava süreçlerinin devam etmesine ve hatta davacıların lehine çıkmış bilirkişi raporlarının olmasına rağmen hızla devam etti. Belediyenin de bu konuda yaptırımı olmadı. Üstüne üstlük buradaki vergi dairesinin mülkiyeti, önünde yer alan alışveriş merkezi inşaatı için çevrilen şantiye alanının içerisine alınmış, yıkımı gerçekleştirilmiş ve bir bütün olarak tasarlanmış projenin bir parçası olarak inşaatı başlamıştır. Ancak alınan iptal kararı ile bugüne kadar yapılan bütün uygulamaların yanlış olduğu ortaya çıkmaktadır." dedi.

İNŞAATIN DURDURULMASINI İSTEDİLER

Şengüler, "Artık inşaatın bu yargı kararına rağmen devam etmesi, şantiye alanının bu şekilde kalması kabul edilemez. Sonuç olarak farklı dönemlerde Balçova ilçesindeki en büyük ve en değerli kamu alanı parça parça sermayeye satılmış ve kamusal kullanımlı alan ticari amaçlı özel alana dönüştürülmüştür. Yaklaşık 20 yıldır parça parça gözden çıkarılan bu alan ve başta yakın çevresi olmak üzere tüm İzmir'e telafisi mümkün olmayan olumsuz birçok etkisi olacak bu kompleks yapının önünde bir engel niteliğindeki bu hukuki kazanımın, son şansımız olduğunu belirtmek isteriz. İnşaatın bir an önce durdurulmasını ve alanın tekrar kamuya teslim edilmesini istiyoruz" dedi.

Kocaer, ayrıca TMMOB Şehir Plancıları Odası'nın burasıyla ilgili açtığı imar planlarının iptaline yönelik davanın da sürdüğünü belirtti.


 

DHA

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2018, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER