İşte dolarda son durum!

Merkez Bankası bugün saat 14:00'da faiz kararını açıklıyor. Peki yeni başkan Uysal faiz oranını düşürecek mi? Ekonomistlere göre PPK toplantısı sonrası Merkez 250 baz puan faiz indirecek. Ayrıca ekonomistler faiz kararı sonrası kurda da bir gevşemenin olacağını belirtiyor. İşte ekonomistlerin faiz kararı beklentileri...

İşte dolarda son durum!

Merkez Bankası’nın (TCMB) Temmuz’da yaptığı yüklü faiz indiriminin ardından, enflasyonun Eylül ve Ekim aylarında tek haneli seviyelere gerileyeceği beklentisinin de desteğiyle bugün yapılacak PPK toplantısında ekonomistlerin beklentilerinin ortalaması 250 baz puan seviyesinde bulunuyor.

Dolar/TL saat 08.35 itibarıyla 5.7610/5.7656'ten işlem görüyor, kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Ekonomistlerin bu beklentilerine karşılık piyasadaki fiyatlamalar 300 baz puanın altında kalmayan daha yüksek bir indirim beklentisine işaret ediyor. Swap piyasası 300-350 baz puan indirim fiyatlarken, Reuters’ın görüşlerine başvurduğu yedi işlemcinin bugünkü toplantıda yapılacak faiz indirimine yönelik beklentisi 300-400 baz puan aralığında bulunuyor.

‘PİYASA BEKLENTİYİ SATIN ALDI’

Integral Yatırım Araştırma Uzmanı Seda Yalçınkaya Özer, “Swap piyasası 300-350 baz puan indirim bekliyor. Bizim beklentimiz de bu seviyelerde indirim yapılabileceği yönünde. Hafta başından bu yana piyasanın bu beklentiyi satın almasıyla kurda yükseliş gördük. Dün 22 haftalık ortalama olan 5.79 seviyesi test edildi ancak aşamayınca kur tekrar yönünü aşağı çevirdi. Bugünkü PPK toplantısının ardından piyasa beklentileri dahilinde bir indirim yapılması halinde beklentinin bitmiş olması nedeniyle kurda aşağı hareket görebiliriz” dedi.

Reuters’ın 23 kurumun katılımıyla yaptığı ankette oluşan medyana göre halihazırda yüzde 19.75 seviyesinde olan politika faizinin Eylül’de yüzde 17.25 seviyesine çekilmesi, yıl sonunda ise yüzde 16 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Ağustos ayında yapılan ankette yıl sonu beklentisi yüzde 18 seviyesinde bulunuyordu.

Eylül ayı toplantısına ilişkin beklentiler 175-450 baz puan indirim aralığında şekillenirken, yıl sonu için politika faizi beklentileri yüzde 12-17 aralığında bulunuyor. Para politikasında gevşeme yanlısı olarak görülen TCMB Başkanı Murat Uysal, göreve gelmesinin ardından parasal duruş belirlenirken enflasyonun ana eğilimine dair göstergelerin dikkate alınacağını, gerek beklentiler gerekse de kendi projeksiyonlarını dikkate alan makul bir reel getirinin korunduğu bir çerçeveyi esas alacaklarını açıklamıştı.

ERDOĞAN: BEN İNANIYORUM Kİ FAİZLER DAHA DA DÜŞECEK

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da hafta sonunda yaptığı açıklamada, “Perşembe günü Para Piyasası Kurulu toplanıyor. Ben inanıyorum ki faizler daha da düşecek. Faiz düştükçe enflasyon da düşecektir, bunu göreceksiniz” demişti.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2019, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER