banner9

İşte Aralık Ayının Şampiyonu

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından paylaşılan verilere göre en çok kazandıran para birimi belli oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınladığı  “Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları”nda  Euro;en çok işlem gören ve reel getiri sağlayan yatırım aracı olarak zirvede yer aldı.
 
Aylık finansal değerlendirmelerin yer aldığı ve ekonomi çevrelerinin yatırım stratejilerine yön veren Türkiye İstatistik Kurumu’nun hazırladığı  reel getiri oranlarında aralık ayının en çok kazandıran yatırım aracı  yüzde 3.28  yurt içi üretici fiyat endeksi(Yİ-FE) ve yüzde 2.72 tüketici fiyat endeksi(TÜFE) oranıyla Euro oldu. Diğer aylara göre işlem oranlarında yatırımcısının yüzünü güldüren Euro yıllık değerlendirme skalasında Amerikan Dolarından sonra ikinci sırada yer aldı.2015 yılının son aylık raporunda diğer yatırım araçları olarak Euro’yu sonra Amerikan doları, mevduat faizi ve külte altın takip etti.
 
YILLIK BAZDA AMERİKAN DOLARI ZİVREDE
 
Yine kurumun hazırladığı rapora göre  yatırım araçları içerisinde özellikle son altı aylık finansal oranlarıyla Amerikan doları yatırımcısına en fazla kazandıran yatırım aracı oldu. Yüzde 20.38 Yİ-ÜFE ve yüzde 16.95 TÜFE  oranında yıllık değerlendirmede yatırım araçları içerisinde yüksek arz-talep endeksiyle diğer yatırım araçlarına göre oldukça yüksek bir işlem seviyesine ulaştı. Bunun yanında Mevduat faizinin yatırım araçları içerisinde gözle görülür yükselişi finans çevreleri tarafından yeni yılda  kazanç getirebilecek bir yatırım tercihi olarak yorumlandı. Kurumun 2016 ilk aylık raporu 9 şubat tarihinde yayınlanacak. 
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2016, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER