banner51

İspanyol Bankalarına Yeşil Işık

Avro Bölgesi zordaki İspanyol bankalarına sermaye aktarımına onay verdi, 30 milyar avro yolda.

İspanyol Bankalarına Yeşil Işık

Avro Bölgesi maliye bakanlarının 10 saati aşkın toplantısında zordaki İspanya bankalarına sermaye aktarımına yeşil ışık yakıldı.
Avro Grubu Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, İspanya'ya aktarılacak kredinin koşulları üzerinde mutabakat sağladıklarını belirterek, önümüzdeki günlerde imzalanacak resmi anlaşmanın ay sonunda 30 milyar avroluk ödemenin yolunu açacağını söyledi.
Juncker, Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) faaliyete girene dek Avrupa Finansal İstikrar Fonu (EFSF) aracılığıyla İspanya'ya sağlanacak kredinin vadesinin 15 yıl kadar uzun olabileceğini belirtti.
Avro Bölgesi maliye bakanları ayrıca İspanya'ya, bütçe açığını AB kriterlerine uygun şekilde yüzde 3'ün altına indirmesi için tanınan süreyi bir yıl uzatarak 2014'e çekti.
Buna göre, İspanya'nın bu yıl yüzde 6,3 ve gelecek yıl yüzde 4,5 olarak hedeflenen bütçe açığını 2014'te yüzde 2,8'e indirmesi gerekiyor.
Juncker, Avro Bölgesi'ne kurtarılma başvurusunda bulunan son ülke olan Kıbrıs Rum Kesimi'ne ilişkin kararın ise Eylül ayından önce beklenmemesini istedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2012, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER