banner24

İspanya Grevde!

Hükümetin, ekonomik krize karşı aldığı önlemler kapsamında eğitim sektöründe yaptığı kesintiler,tüm devlet eğitim ve öğretim kurumlarında greve gidilerek protesto edildi.

İspanya Grevde!

İspanya'da hükümetin, ekonomik krize karşı aldığı önlemler kapsamında eğitim sektöründe yaptığı kesintiler, anaokullardan üniversitelere kadar tüm devlet eğitim ve öğretim kurumlarında greve gidilerek protesto edildi.

Sendikalardan yapılan açıklamalarda, greve katılımın üniversitelerde yüzde 90, diğer eğitim ve öğretim kurumlarda ise yüzde 70 olduğu, hükümet kaynakları ise katılımı yüzde 19 olarak duyurdu.

FE-CCOO Sendikası Genel Sekreteri Jose Campos, diyalog ve müzakereye çağırdığı Eğitim Bakanı Jose İgnacio Wert'in, sokaklardaki göstericilerin sesini dinlemesi gerektiğini savunarak, "Artık top, bakanlığın çatısında" dedi.

Diğer sendika liderleri de hükümete, "Eğitim olmadan gelecek yok" mesajı vererek, alınan kemer sıkma politikalarında geri adım atılmasını istedi.

Bu arada ülkenin dört bir yanında yapılan gösterilerde en büyük katılım Barcelona, Sevilla ve Valencia'da gerçekleşti.

"Eğitim harcama değil, yatırımdır", "Kesintilere hayır" başlığı altında Madrid'de yapılan gösterilerde de hükümet karşıtı sloganlar atıldı.
İspanya demokrasi tarihinde ilk defa tüm eğitim sektöründe yapıldığı bildirilen grev, Meclis'te de hissedilirken, muhalefet partilerindeki bazı milletvekilleri, eğitimcilerin sembolleşen yeşil renkli "Devlet okulları herkesin ve herkes için" yazılı tişörtleri Meclis Salonu'nda giydi.

Eğitimde 3 milyar avroluk kesinti yapan ve muhalefetteki hiçbir siyasi partiden destek alamadan bunu Meclis'ten geçiren hükümet, kamu açığını azaltmak hedefiyle uyguladığı kemer sıkma politikalarından vazgeçecek gibi görülmüyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2012, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER