banner9

İSO: Üçüncü Sanayi Devrimi'ne Geçiş Süreci Başlıyor

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, yenilenebilir enerjilerle işleyen Üçüncü Sanayi Devrimine geçiş sürecinin başladığına dikkat çekti ve nitelikli iş gücü için adımların geç kalmadan atılmasını istedi.

İSO: Üçüncü Sanayi Devrimi'ne Geçiş Süreci Başlıyor
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi aralık ayı olağan toplantısı, “Yeni Reform Dönemi Başlarken Nitelikli Üretim İçin Etkili Bir İşbirliği Kurmanın Ekonomimiz ve Sanayimiz Açısından Önemi” ana gündemi ile gerçekleştirildi. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıya, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da konuk olarak katıldı.
 
Bahçıvan açılış konuşmasında, yeni bir reform perspektifinin yakalandığı bugünlerin iyi değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Hızlı hareket etme, zamanında eyleme geçme konusunda toplumsal bir zafiyete sahibiz. Bu zafiyetin hedeflenen dönüşümü olumsuz etkilemesine imkan verilmeyeceğine inanıyoruz” diye konuştu.
 
İSO olarak Ar-Ge Reform Paketi’nin ele alındığı çalıştaya katıldıklarını ve ortaya çıkan önerilere katkı sağladıklarını ifade eden Bahçıvan, “Gerek Ar-Ge desteklerinin içeriklerinin oluşturulması, gerekse firmalara kullandırılması süreçlerinde Sanayi Odalarının aktif rol oynamasını arzu ediyoruz. Beşeri sermayenin eğitim yoluyla güçlendirilmesi, Ar-Ge, tüm üretim ve hizmet süreçlerinde teknoloji içeriğinin yükseltilmesi, üretimimizi artırarak küresel rekabet pazarında ekonomimize ve sanayicilerimize güç kazandıracaktır” dedi.
 
"İşsiz çok, nitelikli iş gücü yok"
 
Sanayicilerin “nitelikli işgücü bulamıyorum” diye dert yandığını da vurgulayan Bahçıvan, diğer taraftan milyonlarca işsiz vatandaşın olduğunu belirterek “Eğitime her geçen gün daha fazla kaynak ayrılırken, nitelikli işgücünden yoksunluk sorununun daha da katmerli hale gelmesi maalesef acı bir çelişkidir. Eğitim sistemine nitelik kazandıracak adımlar artık daha fazla vakit kaybedilmeden atılmalıdır” dedi.
 
AB sürecinin başlaması reforma katkı sağlayacak
 
Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinde yeni bir ivmenin yaşanmasından memnuniyet duyduklarını ifade eden Bahçıvan, “Müzakere sürecinin yeniden canlanmasının yeni reform süreciyle aynı döneme denk gelmesi, pozitif bir katkı yapacak. Böylece, AB’nin Türkiye’deki ekonomik reformlarda güçlü bir çıpa olma etkisi, geçmişte olduğu gibi bir kez daha ortaya çıkacak” dedi.
 
“İklim Zirvesi ile Üçüncü Sanayi Devrimi başladı”
 
Geçtiğimiz günlerde Paris’te 195 ülkenin katılımıyla gerçekleşen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’ni hatırlatan Bahçıvan, şunları söyledi:
 
“Zirvede küresel ortalama sıcaklık artış hızının 2 derecenin altına indirilmesi ve mümkünse 1,5 derece ile sınırlandırılması üzerinde anlaşmaya varıldı. İklim konusunda, üzerinde uzlaşılan ilk evrensel iklim anlaşması olma özelliğine sahip anlaşma, ‘sanayi tarihi için bir dönüm noktası’ olarak tanımlanıyor. Fosil yakıt enerjileriyle işleyen İkinci Sanayi Devrimi sona ererken, yenilenebilir enerjilerle işleyen Üçüncü Sanayi Devrimine geçiş süreci başlıyor.”
 
Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2015, 17:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER