banner9

İş Dünyası Art Arda Gelen Seçimlerden Rahatsız

7 Haziran sonrasında Türkiye'nin 1 Kasım'da yeniden sandığa gidecek olması iş dünyasını rahatsız etti. İş adamlarının ortak kanaati, seçim atmosferinin ekonomiye zarar verdiği yönünde.

İş Dünyası Art Arda Gelen Seçimlerden Rahatsız
Türkiye'nin son birkaç yıl içinde arka arkaya yaşanan seçimlerle, neredeyse her günü seçim atmosferinde geçirmesi ve ardından da 7 Haziran seçimlerinin de henüz mürekkebi kurumadan yenilenecek olması, iş adamlarını adeta isyan ettirdi. Ülkenin seçimle yatıp kalkmasının, ekonomide ciddi çatlaklar oluşturduğunu düşünen iş adamları, bir an önce mutabakat ve istikrar çağrısında bulundu.  EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, ESİAD Başkanı Mustafa Güçlü ve İZSİAD Başkanı Hasan Küçükkurt, seçim ve ekonomi ilişkisine yönelik Ben HABER için değerlendirmelerde bulundu. 
 
 
SİYASET, EKONOMİ VE GÜVENLİK”
 
Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, Türk ekonomisinin sağlıklı bir yarına taşınması adına siyasi ateşin sönmesi gerektiğini belirtti. Yorgancılar, “Ekonominin normal bir seviyeye gelebilmesi için muhakkak huzurlu olması gerekiyor. Siyasi krizin ortadan kalkması gerekiyor. Hükümet kurulamadığı için erken seçim kararı alındı. Dolayısıyla seçim sonrası ortaya çıkacak olan yapıda tekrardan hükümetin kurulup, bir an önce göreve başlanıp, ekonomiyle ilgili gerekli olan tedbirlerin alınması en önemli hedef olmalı şu anda. Tabii ki bir de Türkiye’nin güvenlik sorunu var.  Bunların hepsi birbirine bağlı olan konular. Türkiye’nin içinde bulunduğumuz süreçte üç tane önemli gündem maddesi var: Siyaset, ekonomi ve güvenlik… Hükümeti kursanız bile güvenlik sorununu çözmediğiniz takdirde yatırımcı yine gelmez“ dedi. 
 
“Hükümet bir an önce kurulmalı”
 
Türkiye'nin rahatlaması için siyaset, ekonomi ve güvenlik başlıklarındaki sorunların çözülmesi gerektiğini belirten Yorgancılar, “Türkiye’nin istikrarının sağlanabilmesi için hükümetin bir an önce kurulması lazım. Bu meclis ile olmadığına göre erken seçimden sonra kurulacak yeni hükümetin, tek parti ya da koalisyonla acilen devletin başına gelmesi gerekiyor. Bununla birlikte güvenlik sorununun da çözülmesi gerekiyor. Akabinde de ekonominin devreye girmesi gerekiyor“ ifadelerini kullandı.
 
“Ortak anlayış gerekiyor”
 
EBSO Başkanı ayrıca kurulacak hükümetin önünde pek çok konu olacağına da dikkat çekti ve “Tekrar seçim sonrasında Türkiye’de sonuç değişmediği takdirde, yani yeniden sandıktan koalisyon çıkması söz konusu ise ortak anlayışla bu hükümetin kurulması lazım. Hükümetin önünde birçok gündem maddesi olacak. Bunlardan biri güvenlik, bu çözüm süreciyle ilgili olan konunun çözümlenmesi. Ekonomi ile ilgili olan sıkıntılar. Ekonominin alt başlıkları, ABD ve Avrupa Birliği ile görüşülen konular, serbest ticaret anlaşmaları var. Birçok konu var hükümetin önünde. Ama öncelikle hükümetin kurulması her şeyin başında geliyor“ dedi.
 
 
“KOALİSYONUN KURULAMAMASI HAYAL KIRIKLIĞI”
 
Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Mustafa Güçlü, TBMM'ye giren partilerin, kendi içlerinde koalisyon kuramamasına tepki gösterdi. Güçlü, “Koalisyonun kurulamaması bir hayal kırıklığı oldu. Bu olumsuz sonuç öngörülüyordu ama bir yandan da bir umut vardı. Bu umut da iş çevrelerinin yaygın olarak benimsediği arkasında durduğu büyük koalisyon fikriydi. Bu büyük koalisyonun bir icraatçı yapı olarak ülkenin kritik meselelerine çözüm getirebileceği düşünüyordu. Bu sağlanamadı. Seçime gidiliyor. Bütün görüşmeler seçime nasıl gidileceği doğrultusunda. Bir fırsat heba edildi. Bir şansı kullanamadık. Yapılacak iş, panik havasına kapılmadan bundan Türk toplumunun, siyasetinin, ekonomisinin zarar görmeyeceği şartları sağlamak. Bunu bekleyeceğiz“ dedi.
 
“Geniş tabanlı koalisyon kurulmalıydı”
 
1 Kasım'da gerçekleştirilecek seçimin, TBMM'deki dengelere ne derece etki edeceğini soran ESİAD Başkanı Güçlü, “Erken seçimin en kritik yanı, aynı sonuç çıkarsa. Siyasi analistler sonuçların çarpıcı bir şekilde değişmeyeceğini, 4-5 puanlık değişiklik olamayacağını ifade ediyorlar. Meclisin yeni yapısında niteliksel bir değişime yol açıp açmayacağı kuşkulu. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin, tek başına iktidar olma şansının çok güçlü olamadığı ifade ediliyor. İstikrar bakımından vaatkar bir tablo çıkaracağı düşünülmüyor. Geniş bir parlamento çoğunluğuna dayanan bir birliktelik çok daha iddialı işler başarabilirdi. Erken seçimin niteliksel bir değişime yol açıp açmayacağı kuşkuludur. Bu nedenle de bu fırsatı kaçmış görüyoruz. Geniş tabanlı bir koalisyon hükümeti kurulmalıydı.” dedi.
 
“Yeni bir gerginlik riski ortada”
 
Güçlü ayrıca 1 Kasım'ın Türk siyasi tarihinde bir ilk olacağını belirterek, “Normal zamanda, olağan koşullarda yapılan seçim demokrasilerin olmazsa olmazıdır. Ancak yapılacak olan erken seçim, olağanüstü nitelikte ve Türk siyasi tarihimizde bir ilk özelliğini taşıyor. Ekonomimiz için yeni bir gerginlik riski ortada. Temennimiz bunu teyit eder bir gelişme olmaması yönünde. Mevcut durumda, ekonomimizde zaten bir takım tahribatlar ve buna bağlı sıkıntılar yaşıyoruz. Umarız bu sıkıntılar artmaz ve seçim sonrası ivedilikle bir telafi dönemi yaşanabilir.” ifadelerini kullandı.
 
 
“7 HAZİRAN'IN AYNISI OLURSA TEKRAR MI SEÇİM OLACAK?”
 
İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Hasan Küçükkurt, ülkenin uzun süredir seçim atmosferinde yer almasına tepki gösterdi.  Belirsiz atmosferin ekonomiyi alt üst edeceğine dikkat çeken Küçükkurt, mevcut tablo için “Hem üzüntülüyüm, hem de endişeliyim.” dedi. Küçükkurt, “on iki yıldır ülkemiz seçim atmosferinde yaşadı. Art arda seçim süreçleri ekonomiyi çok zorladı. Hatta 7 Haziran seçimlerinden önce ‘’Artık tek gündem maddesi ekonomi olmalı’’ çağrısı yapmıştım. Seçimin ardından koalisyon için ümitliydik. Güçlü bir koalisyon ile hem ekonomi hem de diğer geciken sorunlar çözülür. Bizler de ülkemizde ‘önümüzü görürüz’ diye düşünüyorduk. Maalesef ki 75 gün sonra geldiğimiz nokta karanlık. Ekonomi bıçak sırtında. Ülke bir seçimi daha kaldıracak durumda değil. Bir de bunun üzerine Suruç katliamı ve ardından yeniden hortlayan terör. Her gün şehitler veriyoruz. Tansiyon giderek yükseliyor. Sınırlarımızda bizi de içine çekmeye çalışan bir savaş zaten vardı. Şimdi ülkemiz iç savaş tehlikesi yaşıyor. Bir iş insanı, bir yatırımcı, bir vatandaş olarak hem üzüntülü, hem de endişeliyim. Ülkemiz adına, geleceğimiz adına endişeliyim. Erken seçim kararı alındı, YSK’ya göre 1 Kasım’da seçim var. Fakat bu şartlarda sağlıklı bir seçim yapılabilir mi? Seçimde çıkan sonuç yine 7 Haziran’a benzer olursa bir seçim daha mı yapılacak. Bu belirsiz hava zaten kötü olan ekonomik dengeleri alt üst eder“ dedi.
 
“Ekonomimiz bu duruma daha fazla dayanamaz”
 
İZSİAD Başkanı Küçükkurt, Türk ekonomisi için bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini belirttiği sözlerinde, “ekonomi, güven, huzur ve istikrar ister. Belirsizlik ve kaos ortamlarına büyümekte olan bir ekonomi dayanamaz. Dolar son birkaç aydır dünyada diğer para birimlerine karşın değer kaybediyor. Ancak biz de 1 Ocak’tan bu yana yüzde 27 değer kazandı. 7 Haziran seçimlerinden bu yana ise yüzde 10’ların üzerinde değer kazandı. İngiliz Standard Chartarred derecelendirme kuruluşu, belirsizlik, hükümet kurulamaması ve terör olaylarını gerekçe göstererek, Türkiye’nin büyüme hızını yüzde 3.5’tan, yüzde 2.8’e indirdi. Acil ve sert tedbirler alınmazsa ekonomik bir krizin kapıda olduğu uyarısı da yaptı. Bu durum yabancı sermayeyi de kaçıracaktır. Yabancı sermaye, sıcak para ve cari açık üçlemesiyle dönen ekonomimiz bu zorlamaya çok fazla dayanamaz.” ifadelerini kullanarak ciddi uyarılarda bulundu.
 
“İlla bir parti tek başına iktidar mı olmalı?”
 
İZSİAD Başkanı Küçükkurt Ben HABER için yaptığı açıklamasında, erken seçime de tepki göstererek, “İlla bir parti tek başına iktidar mı olmalı? Seçim dönemleri her zaman ekonomi için zor dönemlerdir. O dönemin bir an önce geçmesi, seçimin yapılıp, hükümetin kurulması, seçim havasının dağılıp, önüne bakmak ister ekonomi. Böyle düşünürseniz seçim  ‘En hijyen çözüm’ olabilir. Ancak üç ay önce seçim yapıp, sonucu beğenmeyip, tekrar seçime giderseniz, buradaki hijyenin ne işe yaradığı tartışılır. “ dedi. 
 
Küçükkurt ayrıca Türkiye'nin yarınını da değerlendirirken, “Eğer sağlıklı bir ortamda seçimler yapılabilir ve çıkan sonuca saygı gösterip güçlü bir hükümet kurulabilir, hızla ekonomi için yapılması gerekenler hayata geçirilebilirse, siyahtan griye doğru bir geçiş olacaktır. Tabii terörün de dinmesi, silahların susması lazım. Ancak o zaman kayıpları telafi etme, olası bir krizi önleme şansı var. Başka bir hali düşünmek bile istemiyorum” dedi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2015, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER