banner24

Irak Ham Petrol, Türkiye Petrol Ürünü Verecek

Enerji Bakanı Yıldız, '2007'de çeşitli nedenlerle ara verilen Irak'tan ham petrol alıp petrol ürünü verilmesi uygulamasına tekrar başlayacağız. Bu uygulama ilk olarak tankerle başlayacak' dedi.

Irak Ham Petrol, Türkiye Petrol Ürünü Verecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Stratejik, Teknik, Ekonomik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından Irak'ın Erbil kentinde düzenlenen ''1. Uluslararası Enerji Arenası''ndaki konferansın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir soru üzerine Yıldız, Irak'tan gaz alınması durumunda bu gazın İran'dan alınan gazın yerini almayacağını belirterek, şunları söyledi:

''Biz, Türkiye'nin doğalgazda ve petrolde büyüyen yanının arz güvenliğini sağlamaya çalışıyoruz. Doğalgazda alım yaptığımız ülke sayısı 5, ham petrolde 11 idi 12'ye çıktı. Bu sayıları daha da arttırmak istiyoruz. Irak'tan gaz alınmasına da büyük resimden bakılmalı. Türkiye enerji sektörü öngördüğümüzden hızlı büyüyor, bu içinde tedarik güvenliğini sağlamalıyız.''

Irak'taki kaynaklardan elde edilen gelirden tüm Irak halkının yaralanmasından yana olduklarının altını çizen Yıldız, elde edilen kaynakların yüzde 17'sinin bölgesel yönetime geri kalan yüzde 83'ünün ise Irak'ın geri kalanına aktarıldığını söyledi.

Irak'ın iç işlerine karışmalarının mümkün olmadığını ama gelirlerin paylaşımı konusunda merkezi yönetim ile aynı dili kullandıklarını belirten Bakan Yıldız, ''Irak ile petrol ürünlerinin karşılanmasıyla alakalı 2003 ila 2007 arasında bir tedarik zinciri oluşturulmuştu. Ancak 2007'de çeşitli nedenlerle ara verilen ham petrol alıp petrol ürünü verilmesi uygulamasına tekrar başlayacağız. Bu konuda Irak'ın bir talebi oldu. Biz bu talebe sıcak baktık ve tekrar başlatma kararı aldık. gerekçesi ne olursa olsun bizim Irak halkının yaşadığı bir soruna karşılıksız kalmamız mümkün değil. Bu ticaret ilk olarak tankerle başlayacak'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2012, 09:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER