İDÇ, 2014'ten Umutlu

Demir çelik sektörünün 37 yıllık köklü firması İzmir Demir Çelik Sanayi A.Ş.’nin genç ve başarılı İcra Kurulu Üyesi Serkan Şahin, Ben HABER’e sektörde yaşanan gelişmelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

İDÇ, 2014'ten Umutlu
HABER MERKEZİ
 
Demir çelik sektörünün 2013 yılını değerlendiren ve 2014 hedeflerinden bahseden İzmir Demir Çelik Sanayi A.Ş.’nin İcra Kurulu Üyesi Serkan Şahin, “2012 yılında ekonomideki soğutma önlemleri ile yavaşlayan bir ekonomide demir çelik sektörü, 2013’te üretim ve ihracatta düşüş yaşarken, 2014’e toparlanma sinyalleri vererek giriyor. 2013’e yüzde 7-8 civarında büyüme beklentisi ile giren sektör, umduğunu bulamadı. Ocak-Eylül döneminde üretimde yaşanan yüzde 5’lik düşüşün yılsonu itibarıyla yüzde 2 civarında kalacağı tahmin ediliyor” dedi.
 
Sektörün ana pazarları olan Ortadoğu’daki karışıklıkların sürmesi ve ABD tarafından açılmış olan anti damping soruşturmaları nedeniyle ihracat ayağında da sıkıntılı bir dönem geçirdiğini belirten Şahin, “Yaklaşık bir yıldır durgunluk yaşayan sektör, 2014 yılına daha umutlu ve toparlanma sinyalleri vererek girmeye hazırlanıyor. Düşen ihracatın 2014 yılında, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da artması öngörülen talep artışı ile toparlanması bekleniyor. Yılın ilk ayı ile birlikte çelik piyasasının da Türkiye ekonomisinin paralelinde şekilleneceği tahmin ediliyor. 2013’ten beklediğini bulamayan sektör, diğer yandan 2023 hedefleri doğrultusunda planlamalar yapıyor. Türkiye’nin 500 milyar dolarlık ihracat hedefi içinde çeliğin 55 milyar dolarlık paya sahip olması hedefleniyor. 2023 yılında sektörün dünya pazarlarındaki payının yüzde 2,8 seviyesinden yüzde 4’ün üzerine çıkarılması ve Türkiye’nin, 2020 yılından önce Almanya’yı da geride bırakarak, Avrupa’nın en büyük çelik üreticisi konumunu elde etmesi bekleniyor” diye konuştu.
 
İDÇ’nin devralınmasından sonra yenileme ve kapasite artırımı yatırımları yapılarak yıllık çelikhane kapasitesi 850 bin tondan 1 milyon 500 bin tona, yıllık haddehane kapasitesi 750 bin tondan 950 bin tona çıkarıldığını ifade eden Şahin, “2013 yılında ülkemizin de ihtiyacı olan katma değeri yüksek yapısal çelik üretiminin sağlanacağı Orta Profil Haddehanesi (OPH) Projesi’ni devreye alan İDÇ deneme üretimine başlamıştır. İDÇ İnşaat çeliğinin yanında daha nitelikli ürünler ile gemi sanayinde kullanılan Hollanda profili, enerji üretiminde kullanılan taşıyıcı direkler gibi ürün çeşitliliği ile varlığını daha üst seviyelere taşımaya çalışmaktadır. Orta Profil Haddehanesi projesi İDÇ tarihinde, Foça çelik fabrikasının ve çelikhanenin kurulmasından sonraki en büyük projesidir. Son yıllarda artan ve yapılarda kullanılan orta profili üreteceğimiz haddehanenin yıllık kapasitesi 400 bin ton olacak. Sektörün ihtiyacına önemli katkıda bulunması beklenen bu yeni ürünle,  uzun yıllardır inşaat çeliğinde marka ve kalitenin öncüsü olan İDÇ, bu anlayışı profil üretiminde de hayata geçirmeyi hedeflemektedir” şeklinde konuştu.
 
EGE’NİN LİDER EKONOMİSİ
 
Türkiye’nin 3. büyük ekonomisi İzmir’in, birçok makroekonomik gösterge incelendiğinde; ülkemize İstanbul ve Ankara’dan sonra en çok katkı sağlayan şehir olduğu ve Ege Bölgesi’nin lider ekonomisi olduğunu söyleyen Şahin, “İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) ''Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" araştırması sonuçlarına göre Ege Bölgesi'nden 49 firma listeye girmesi bölgemiz adına başarıdır. Bölgesel bazda değerlendirildiğinde ise Ege Bölgesinde kurulma aşamasında veya faaliyet halinde olan toplam 57 OSB'nin 18 tanesi İzmir’de yer almakta ayrıca 2 serbest bölge, 1 teknoloji geliştirme bölgesi ve 4 ana ticaret limanı ile İzmir, bölgenin yatırım için cazibe merkezi olmuştur. Sanayicilerimizin OSB'lere yoğun ilgi gösterdiklerini görmekteyiz. Bu da İzmir için umudumuzu artırmaktadır. 
 
Özellikle teşvikler bölge için önem taşımakta olup yeni nesil teşvik sistemlerinin ülkemiz gündemine alınarak özellikle bürokratik engelleri ortadan kaldıran ve bu alanda sanayicinin önünü açan Avrupa da uygulanmaya başlayan yeni nesil teşviklerin uygulanmasını bölgemizde istiyoruz. Yüksek katma değerli ürünler denildiği zaman karın yanında; ilgili ürünün üretimine ilişkin hammadde tedarikinden son kullanıcıya kadarki aşamalarda yaratılan istihdam kapasitesinin ve bağlı diğer sektörlerde yaratacağı istihdamın da dikkate alınması teşvik politikalarının belirlenmesinde etkili olacaktır” diye konuştu.
 
Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2014, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER