banner51

Hükümetten 3. seçim atağı: Konut kredisi yüzde 1'in altında

Hükümetin 24 Haziran için yaptığı seçim hamlelerine bir yenisi daha eklendi. İmar ve Varlık Barışı'nın ardından ev alacaklara da yüzde birin altında faiz imkanı getirildi. Böylelikle yarından(11 Mayıs) itibaren, Ziraat ve Halk Bankası'nda faiz yüzde 0.99’a düşürülecek

Hükümetten 3. seçim atağı: Konut kredisi yüzde 1'in altında

Ziraat Bankası, 500 bin liraya kadar konut kredilerinde faiz oranını yüzde 0.99'e çekti. Yeni faiz oranları yarından(11 Mayıs) itibaren geçerli olacak.

Başbakan Binali Yıldırım'ın 24 Haziran seçimleri öncesi geçen günlerde günlerde bankaların konut sektörünü canlandırmak ve stokları eritmek için kampanya başlatacağını açıklamasının ardından ilk hamle Ziraat Bankası'ndan geldi.

Ziraat Bankası, 500 bin liraya kadar olan konut kredilerinde faiz oranının yüzde 0.99'a çekildiğini açıkladı. Ziraat'in ardından Halk Bankası da aynı kampanyayı duyurdu.

Ziraat Bankası'nda konut kredi faizleri yüzde 1.23 seviyesindeydi. 

Ziraat Bankası'nın ardından diğer kamu bankalarının da faizleri benzer seviyelere çekmesi bekleniyor. 

MÜJDEYİ VERDİ

Buna göre, şu anda yüzde 1.23'ler seviyesinde olan konut kredisi faiz oranları 120 ay vadede yüzde 0.99'a düşürülecek. Müjdeyi Bankalar Birliği'nin 61. Genel Kurulu'nda veren Yıldırım, özel bankalardan da faiz indirimi sözü aldı. Hükümetin konuta verdiği bu üçlü desteğin, son iki yıldır artan maliyetlerin gayrimenkul fiyatlarına henüz yansımadığı bir döneme denk gelmesi, özellikle oturmak için ev almayı planlayan sabit gelirli vatandaşlar için kaçırılmayacak bir fırsat yarattı. Buna göre, 300 bin liralık bir konutu 120 ay vadeli konut kredisiyle alacak vatandaşlar; faiz, KDV ve tapu harcı indirimiyle 94 bin lira daha az ödeyecek. Konut sektörünün temsilcileri, özellikle yüksek konut kredi faizleri nedeniyle alım kararını erteleyen alıcıların, bu üçlü destekle harekete geçeceğini düşünüyor.

FAİZ % 1'İN ALTINA İNDİ

Konut kredi faizleri konusunda başlayacak olan büyük kampanya, faiz oranını psikolojik sınır olarak kabul edilen yüzde 1'in altına indirecek.
Ziraat Bankası'nın öncülüğünde başlatılacak olan ve Halk Bankası, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım'ın da dahil edilmesi planlanan kampanyaya göre, konut kredi faizi 120 aylık vadede aylık yüzde 0.98 olarak uygulanacak. Buna göre 300 bin liralık bir kredide, toplam geri ödeme tutarı 575 bin liradan 514 bin liraya, aylık taksitler ise 4 bin 796 liradan 4 bin 283 bin liraya düşecek. Böylece, 300 bin liralık bir evde konut alıcısının sadece faizden 61 bin liralık bir kazancı olacak.

KONUTTA KDV % 8 OLDU

Hem konut alıcısının hem de üreticisinin bir süredir beklediği KDV kararı Bakanlar Kurulu'ndan çıktı. Buna göre, 6 ay süreyle, 31 Ekim 2018'e kadar, yeni konut teslimlerinde, 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranı yüzde 8'e düşürüldü. Bu düzenlemeyle 300 bin liralık bir konutun 54 bin lira olan KDV'si, 24 bin liraya düştü. Yani konut alıcısı için 300 bin liralık bir evde yüzde 10 oranında, 30 bin liralık bir avantaj sağlanmış oldu.

TAPU HARCI % 3'E DÜŞTÜ

Kurulu kararıyla indirime gidilen bir kalem de tapu harcı oldu. 31 Ekim 2018 tarihine kadar yüzde 4'ten yüzde 3'e düşürülen tapu harcı da 31 Ekim 2018'e kadar konut alacak olan vatandaşlara hatırı sayılır bir maliyet avantajı sağlayacak. 300 bin liralık bir evden 12 bin lira olarak tahsil edilen tapu harcı, yeni uygulamayla 9 bin lira olarak ödenecek. Buna göre, vatandaşın 300 bin liralık bir evde tapu harcından yüzde 1 oranında, 3 bin liralık bir kazancı olacak.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ UMUTLU

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım: Konut kredilerindeki aylık 1,23 seviyelerindeki yüksek faiz oranı, alım kararlarının ertelenmesine neden oluyor.
Ayrıca konut üretimindeki maliyetleri de artırıyor, konut üreticilerinin yatırım maliyetlerini de olumsuz etkiliyor. Kamu bankalarının faiz indirimi ve konut alımı için kampanya başlatmaları çok çok önemli bir hamle. Ancak Merkez Bankası ve özel bankaların bu kampanyaya dahil olması gerekir.

HERKES KAZANACAK

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz: Ziraat Bankası'yla başlayan bu sürece tüm bankacılık sektörünü dahil etmek hem mevcut konut stoğunu azaltır hem de iç piyasada likidite döngüsünü hızlandırır. KDV ve tapu harçları düzenlemesi sonrası atılan böylesi bir adımın ülke ekonomisine, sektörümüzdeki oyunculara ve özellikle ev sahibi olmak isteyen tüketicilere kazandıracağına inanıyorum.
Sektöre önemli bir hareket getirir.

DRC Grup Kurucu Ortağı Onur Durmuş: Yapılan düzenleme 6 aylık olsa bile indirimin önemli etkilerinin görüleceğini düşünüyorum.
Gerek artan girdi maliyetleri gerekse konut sektöründe yaşanan dönemsel düşüşler bir düzenleme yapılmasını gerektiriyordu. Düzenleme mevcut konut stoğunu eritmenin yanı sıra yeni yatırımlar için de gerekli adımların atılmasını çabuklaştıracaktır.

ÖZEL BANKALAR DA DESTEK VERSİN

KONUTDER Başkanı Altan Elmas: Konut kredi faiz oranları, konut satışlarında çok önemli bir etken. Kamu bankalarının faiz oranını indirmesi bizim için çok büyük bir destek. Ancak tüm yükü kamu bankaları çekmemeli. Özel bankalar da kampanyaya destek vermeli. Faiz, 6 ay yüzde 1'in altında olmalı. Kalıcı olursa etkisi artar

MÜFED Başkanı ve İnşaat Mühendisi Necip Nasır: Geçmişte de tapu harçları ve KDV'nin indirilmesi sektörde olumlu bir rüzgar estirmişti. Yapılan bu düzenlemenin durağan giden satışlara can vereceğini düşünüyorum. Burada önemli olan bu yapılan indirimlerin kalıcı hale getirilmesi olacaktır. Eğer bu gerçekleşirse daha olumlu ve uzun süreli satış ivmelerinin de yakalanacağına inanıyorum.

Gözde Group Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kalı: Bakanlık tarafından yapılan bu düzenlemenin çok olumlu olduğunu düşünüyorum. Bu düzenleme kalıcı hale getirilirse bir anlam ifade edecektir. Çünkü bu indirimlerden 6 ay süre zarfında yararlanamayan vatandaşlarımız mağdur duruma düşebilir. Yapılan indirim yaz aylarıyla birlikte yavaşlayan sektörün canlanması açısından faydalı olacaktır.

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin: Konut kredi faizlerinin yüzde 1'in altına indirilmesi konusunda, kamu bankalarının elini taşın altına koyması önemli bir hamle. Hükümetin peş peşe açıkladığı indirimler, gayrimenkul sektörünü şaha kaldıracak.

Ancak bu kampanyaya özel bankalar da destek vermeli.

Tanyer A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer:Bir süredir durağan giden konut satışlarının bu son gelişmeyle birlikte canlanacağını düşünüyorum.
Özellikle İzmir gibi yoğun göç alan ve talep gören bir kentte bu ivmenin daha çok hissedileceğini öngörüyorum. Bu durum, önemli bir fiyat avantajı da sunuyor.

Gordi on Group Yönetim Kurulu Başkanı Metin Başalma: Tapu harçları ve KDV indirimi hem alıcıya hem de satıcılara avantaj sağlar.
Daha çok konut sahibi olmak isteyenlerin lehine olacaktır. Burada atılan adım doğru olmakla birlikte, uzun vadeli olarak geçerli olursa daha kalıcı bir çözüm olur. (yeniasır)

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2018, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER