Hisarcıklıoğlu'ndan Vergi Yükü Eleştirisi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, istihdam üzerindeki vergi yüklerinden dert yanarak, "Bu yük, OECD ülkelerinde yüzde 35 iken Türkiye’de yüzde 59. Hem bir yandan istihdam yapalım, işsizlik olmasın diyoruz, yatırım yapalım diyoruz hem de adam çalıştıranı cezalandırıyoruz" dedi.

Hisarcıklıoğlu'ndan Vergi Yükü Eleştirisi
 
Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ev sahipliğinde, ilçe oda ve borsa başkanları ve iş dünyası temsilcileri ile BTSO binasında bir araya geldi. Bursa’daki sanayi tesislerinin verimliliğinin Türkiye’deki sanayi tesislerine göre yüzde 30 daha fazla olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, Bursa’nın verimliliğini tüm Türkiye’nin yakalaması halinde Türk ekonomisinin, 1 trilyon 200 milyar dolarla dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına gireceğini söyledi. Bursa’nın bankalarda 25 milyar dolar parası bulunduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, bankalardaki batık kredi oranının Türkiye’de yüzde 3, Bursa’da ise yüzde 2 olduğunu ifade ederek, "Bu Bursalı şirketlerin güvenilirliğini ortaya koyar. Bursa’nın müthiş avantajı var. Bursa’nın 447 milyar lira pazar şansı var. Bursa’nın avantajı, kalitesi çok fazla. Bursa’da üretilenlerin kalitesi görmek isteseniz kime ihracat yaptığına bakacaksınız. Bursa’da üretilen ürünlerin yüzde 61’i Avrupa ve Amerika’ya gidiyor. Zaten katma değeri yüksek sektörler, otomotiv, makine başı çekmektedir” dedi. 
 
VADELİ ALACAKLARINIZI SİGORTALATIN 
 
Türkiye’nin riskleri olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "2013 yılında ne karımız yüzde 15 artmış. Finansman gideri 31 milyar lira. Döviz kuru zararı 74 milyar lirayı bulmuş. Net karımız bir önceki yıla göre 29 milyar lira azalmış. Yüzde 30 azalmış. Biz Türk özel sektörü olarak boşuna bağırmıyoruz. İş yapıyoruz, kar ediyor muyuz ediyoruz ama ödediğimiz faiz, ödediğimizi deviz kurunun hızlı oynamaları, inip çıkmalarından Türkiye olarak zarar ediyoruz. İthalatının yüzde 65’i müşterinin inisiyatifinde. İhracatta peşin verip alıyoruz. Bu müthiş bir risk. Her sene açık hesap ihracatımız artıyor. Bir önceki sene yüzde 61’di bu oran, şimdi yüzde 65 oldu. Eximbank’tan sigorta yaptırın. Yurt içi satışlarımızda da lütfen alacak sigortasını kullanın. Bugün Türkiye’de alacak sigortası olan şirketler var. İyi de iş yapıyorlar. Bursa’da da iş yapmak istiyorlar. Alacaklarınızı, vadeli alacaklarınızı da muhakkak sigortalatın" ifadelerini kullandı. 
 
İş dünyasının en büyük sıkıntısının iştiham üzerindeki vergi yükü olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “OECD ülkelerinde yüzde 35 iken bu yük, Türkiye’de yüzde 59. Hem bir yandan istihdam yapalım, işsizlik olmasın diyoruz, yatırım yapalım diyoruz hem de adam çalıştıranı cezalandırıyoruz. Kıdem tazminatı konusunda da dünyada birinciyiz, şampiyonuz. En önemli noktalardan birisi, istihdam üzerindeki vergi yüklerinin azaltılması. Ama burada da bir sitemim var. İstihdam üzerindeki vergi yükünden şikayetçi misiniz, olmayan var mı, yok. Peki ben size bir mekanizma getirdim. Onunla sizin iki tane sorununuzu çözüyoruz. En önemli sorun nitelikli eleman bulamıyoruz diyorsunuz. Hem bu sorunu hem istihdam üzerindeki yüzde 59’luk vergi yükünü yüzde 41’e indiren bir mekanizmayı getirdim. Her nedense, ben mi başaramadım, bizim başkanlarımız mı başaramadı anlamadım. UMEM ile iki sorunu birden çözüyoruz. Burada mesleği olmayan bir kardeşimizi 3 ay meslek lisesinde eğitim veriyoruz. İster sanayide ister ticarethanede, hangi alanda hangi nitelikte eleman arıyorsan ara. Hem 25 TL cep harçlığı sigorta, baba oğula yapmaz bunu” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2015, 00:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER