banner24

Hedef Sebze Meyve Potansiyelimizi Artırmak

Bakan Yazıcı, 'Ürettiğimiz meyve ve sebzenin sadece %5'ini ihraç edebiliyoruz, %95'i piyasaya arz ediliyor, bunun %25'i telef oluyor' dedi.

Hedef Sebze Meyve Potansiyelimizi Artırmak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hal Müdürlüğü tarafından Bayrampaşa Yaş Sebze ve Meyve Hali'nde organize edilen Yaş Sebze Meyve Üretim Girdileri Paketleme, Lojistik, Pazarlama Fuarı'nın (HALSER) açılışında yaptığı konuşmada,  Türkiye'nin coğrafi konumu itibariyle sebze ve meyvede ürün çeşitliliği bakımından çok büyük avantajların bulunduğunu aktararak, şunları söyledi:
''Yılda 45 milyon ton meyve ve sebze üretimi gerçekleştiriyoruz. Bunun değeri 70 milyar TL'nin üzerindedir. Ürettiğimiz meyve ve sebzenin maalesef sadece yüzde 5'ini ihraç edebiliyoruz. Bu da geçen yılki rakamlara bakıldığında 6,5 milyar dolarlık ihracat yapmışız. Yüzde 95'i piyasaya arz ediliyor. Piyasaya arz edilen ürünün, 18 milyar TL değerindeki yüzde 25'i ambalaj ve sevkiyat eksiklikleri nedeniyle telef oluyor. 18 milyar TL'lik ürün heba olup gidiyor. Geriye kalanın yüzde 30'u kayıtlı, yüzde 70'i de kayıtsız.''
Bakan Yazıcı, bu kanun hem belediyelere hem de hal işleticilerine büyük yükümlülük yüklendiğini belirterek, Türkiye'nin ekonomik değerlerini ortaya çıkarabilmek için kayıt dışılığın önlenmesinin hedeflendiğini kaydetti.
Meyve ve sebze ticaretini kapsayan bu kanunun arz ve talep diye ifade ettiği alanların, süt ve süt mamülleri, et ve et mamülleri, su ve su ürünleri ve bal gibi gıda maddelerinin de ileri ki aşamalarda yer alacağını ifade eden Yazıcı, şunları söyledi:
''Bu kanun uygulamasıyla ilgili şikayetleriniz var. Bunlar benim ajandamın başında yer alıyor. Bu ay sonunda hal kanunu uygulamasında yakındığınız şikayetlerin önemli kısmını çözmüş olacağız. Türkiye coğrafi konum itibariyle çok uygun bir yerde bulunuyor. Ürettiğimiz ürünleri her tarafa seri şekilde ulaştırma imkanımız var. Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümüne giderken 500 milyar dolarlık ihracat hedefimiz içinde, Türkiye'nin var olan sebze meyve potansiyelinin önemli yer tutacağına inanıyoruz.''

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2012, 14:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER