Hamitabat Santrale Ortak Oldu

Avrupa Yatırım Bankası desteğindeki InfraMed Infrastructure, Hamitabat Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nin yüzde 25’i için Limak Yatırım ile ortaklık anlaşması imzaladı.

Hamitabat Santrale Ortak Oldu
 
Türkiye’nin ilk doğal gaz kombine çevrim santrali olan 1.156 MW kapasiteli Hamitabat’ı geçen yıl portföylerine kattıklarını Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, tesisi 520 milyon Euro yatırımla dünyanın en verimli santrallerinden biri haline getireceklerini söyledi.
 
Yapılacak yatırım ile santralin verimliliğinin mevcut yüzde 38 seviyesinden yüzde 62’ye çıkartılacağını belirten Özdemir, "Yeni yatırım çalışmaları Türkiye’nin büyüyen elektrik talebini karşılamaya önemli bir katkı sağlarken, cari açığın azaltılması açısından da yararlı olacaktır" dedi.
 
InfraMed CEO’su Frederic Ottavy, Limak Yatırım ile LimakPort İskenderun’da gerçekleştirilen ortaklığı, enerji sektörüne de taşımaktan mutluluk duyduklarını söyledi.
 
Ottavy, InfraMed’in uzun vadeli bir bakış açısıyla, finansal ve ekonomik gelişmeyi hedefleyerek Türkiye’deki yatırımlarını çeşitlendirdiğini belirtti.
 
InfraMed Direktörü Marian Bocek de, Hamitabat yeni santral yatırımının Türkiye’nin artan enerji ihtiyacını karşılamak açısından büyük önem taşıdığını belirterek bu yatırımla Türkiye, doğal gaz santralleri konusunda bölgesindeki standartları belirleyecek dedi.
 
Avrupa Yatırım Bankası, İtalyan Cassa Depositi e Prestiti, Fransız Caisse des Depots et Consignation, Caisse de Depot et de Gestion ve EFG Hermes tarafından 2010 yılında kurulan alt yapı fonu InfraMed, Akdeniz bölgesindeki projelerin finansmanına odaklanıyor.
Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2014, 17:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER