banner9

Growtech Eurasia Fuarı Antalya'da Başladı

Growtech Eurasia Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı’nın 15’incisi Antalya’da açıldı. 75 ülkeden 80 bin kişinin ziyaret etmesi beklenen fuara 30’u aşkın ülkeden 650 firma katılıyor.

Growtech Eurasia Fuarı Antalya'da Başladı
Antalya Expo Center’da düzenlenen Growtech Eurasia Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı, protokol üyelerinin kurdele kesiminin ardından ziyarete açıldı. Bu yıl 15’incisi düzenlenen fuar için ana bina dışında sera konseptinde çadır hazırlandı. Fuarın organizasyonunu gerçekleştiren UBM EMEA şirketinin Türkiye Operasyonlarından Sorumlu Başkanı Haluk Balcı, “Tarlasında toprağını ekip biçen çiftçiden, dünya pazarlarına ihracat yapan dev şirketlere kadar tarım sektörünün her yönüyle temsil edildiği fuarın amacı ülkemizde tarım sektörünün ticari olarak gelişmesine katkı sağlamaktır" diye konuştu.
 
2016 Expo Antalya’ya ülkelerinin katılacağını belirten Hollanda Büyükelçisi Van Rıj, kendisi için Antalya’nın ayrı bir öneme sahip olduğunu söyledi. Sektörün iklimin yanı sıra, teknolojiyle iç içe olduğunu belirten Büyükelçi Van Rıj, “Hollandalı birçok şirket Growtech’e katılıyor. Özellikle çiçek ve bitki alanındaki girişimcilik ve yeniliklerimizi buraya getirmeye çalışıyoruz" dedi. Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Başkanı Yıldıray Gencer ise fuarın sektörün gelişmesinde rol alan tüm firmaların kullanıcılarla buluşması adına başarılı olmasını arzuladığını belirtti ve gelecek yılki fuarın daha geniş bir alanda yapılmasını istedi.
 
BUDAK: SEKTÖR İÇİN AFET PROGRAMI HAZIRLANMALI
 
Growtech Eurasia’nın Antalya için son derece önemli fuarlarından biri olduğunu dile getiren CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Türkiye’nin tarımsal ve hayvansal üretim olarak geçen yıl toplam ihracatının 13 milyar dolar civarında olduğunu hatırlattı. Bunun 1 milyar 200 milyon dolarlık kısmının yaş sebze ve meyve olduğunu aktaran Budak, “Yani 13 milyar dolarlık hacimde Rusya ihracatı yüzde 10 civarında. Antalya Türkiye’nin hem 1 numaralı yaş sebze ve meyve üreticisi hem de ihracatçısı. Yaş sebze ve meyvenin 3’te 2’si Rusya’ya gidiyor. Bu yaşadıklarımız bir krize doğru gidiyor. Deprem gibi, sel gibi bir afet yaşıyoruz. Sektör için bir afet programının hazırlanması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.
 
ÖNCÜ FİRMALARA ÖDÜL
 
Konuşmaların ardından bu yıl 8’incisi düzenlenen Growtech Eurasia Tarım Ödülleri sahiplerini buldu. Sera teknolojileri, tohum fide ve fidan, bitki besleme ve koruma, tarımsal makine ve teknolojileri, sulama sistemleri ve ekipmanları ile tarımsal bilişim ve danışmanlık alanlarında sektörde yeniliklere imza atan firmalar ödüllendirildi.
 
Bitki Besleme ve Koruma dalında ödül alan Yeditepe Sağlık Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Emrah İnce, sahneye şirketin Onursal Başkanı Bedrettin Dalan’ı davet etti. Tohum konusunda dünyadaki birçok üniversiteden ilerde olduklarını söyleyen Dalan, “Meraklısı varsa gelsin, 200 yıl evvelki tohumlar bizde var. Artık Türkiye’nin tohum hafızası Yeditepe Üniversitesi’nde muhafaza ediliyor" dedi.
 
500 MİLYON DOLARLIK İŞ HACMİ
 
2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen fuara 30’u aşkın ülkeden 650 firma katıldı. 75 ülkeden 80 bin ziyaretçinin beklendiği fuarda sera ve teknolojileri, tarım teknolojileri ve ekipmanları, sulama sistemleri, tohumculuk, fidecilik, bitki besleme ve koruma, biyolojik mücadele, tarımsal makine ve ekipmanları yer alıyor.
 
Arnavutluk, Azerbaycan, Hırvatistan, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Mısır, Suudi Arabistan, Tacikistan, Tunus olmak üzere 10 ülkeden 40 kişilik alım heyetinin de katıldığı fuarın, Ekonomi Bakanlığı ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği koordinatörlüğünde sektör için 500 milyon doların üzerinde iş hacmi yaratması bekleniyor.
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2015, 15:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER