Gemlik'e Demiryolu Lazım

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Bursa’nın Gemlik İlçesi’nin son yıllarda büyük gelişim gösterdiğini ve 5 limana sahip bulunduğunu belirterek, “Bu limanlarda demiryolu olmadan olmaz” dedi.

Gemlik'e Demiryolu Lazım
 
Bursa gezisine Gemlik’ten başlayan Hisarcıklıoğlu, Gemlik Kaymakamı Cahit Işık, Belediye Başkanı Ak Parti’li Refik Yılmaz, Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Kemal Akıt ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü. 
 
Gemlik TSO Başkanı Kemal Akıt, Gemlik’in Azot Sanayi, Borusan, Çimtaş gibi Türkiye’nin ilk 500 büyük sanayi kuruluşları arasında olan büyük tesisleri, 4 adet 13 milyon ton elleçme kapasitesi olan limanları, 10 bin çalışanı ve 286 ruhsatlı işletmesi ve 2 milyar dolar ticaret hacmi ile Bursa Serbest Bölgesi ile sanayi şehri konumunda olduğunu söyledi. 
 
Odanın 1897 yılında kurulduğunu kaydeden Akıt, üyelerine daha kaliteli hizmet vermek için Türkiye’deki 365 oda ve borsa arasında akredite olan ilk 50 oda sırasında bulunduklarını söyledi. Akıt, Hisarcıklıoğlu’dan Gemlik’te üniversite kurulması, demiryolu hattı ve lojistik köy için destek istedi. 
 
"Bursa ziyaretlerimize Kemal abimizin duası ile başlamak istedik’’ diyen Hisarcıklıoğlu, Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası’nın 5 yıldızlı oda kapsamında olduğunu söyledi. 
 
Gemlik’in ekonomik açıdan zengin olduğunu, sanayi, tarım, turizm özellikleri taşıdığını kaydeden Hisarcıkloğlu, şöyle devam etti:
 
“Gemlik’in 4’ü büyük 5 limanı bulunuyor. Bu limanlarda demiryolu olmadan olmaz. Bu anlamda proje olduğunu biliyoruz. Dileğimiz en kısa zamanda bunun bitmesi. Orhan Veli’nin sözünde olduğu gibi; Gemlik’e doğru denizi göreceksek, turizme de önem verilmesi gerekir. Başbakanımız daha önce sizleri dinledi, tekrar dinlemek istiyor. Kemal abi sanırım Kayserili olduğumu unuttu. Üniversite için elbette destek veririz ama yakında seçim var. Sizi ziyarete gelen her siyasiden, destek koltuğunuzun altına alırsanız, kalanını da biz tamamlarız, Gemlik üniversitesine kavuşur. Sizler 10’ar bin alın, gerisi benim sözüm olsun.&rdquo
Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2015, 18:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER