Gazprom: Nabucco ve TANAP'ı Rakip Görmüyoruz

Gazprom Export, Güney Akım'da Nabucco ve TANAP'a rakip gözüyle bakmadıklarını belirtti.

Gazprom: Nabucco ve TANAP'ı Rakip Görmüyoruz

Rus doğalgaz şirketi Gazprom Export, Avrupa'ya doğalgaz arzının sağlanması için planlanan Güney Akım Projesi'nde, Avrupa'nın artan doğalgaz talebini göz önünde bulundurarak Nabucco ve TANAP gibi diğer doğalgaz iletim projelerine rakip gözüyle bakmadıklarını bildirdi.
Gazprom Export'tan, AA'ya yapılan açıklamada, şirketin bu yılın ilk çeyreğinde Avrupa'ya 39,2 milyar metreküp doğalgaz ihracattı yaptığını belirterek, 2012-2013 kışında talepte artış beklediklerini söylediler.
Güney Akım Projesi'ni en iyi şekilde hayata geçirmeye kararlı oldukları ve Avrupa'ya gaz arzını planlayan diğer iletim projelerinden etkilenmedikleri vurgulanan açıklamada, şunları kaydetti:
''Avrupa gelecekte en mütevazı tahminlerle bile oldukça yüksek miktarlarda ek doğalgaz ithalatı gerçekleştirecek. Bundan dolayıda Güney Akım'da Nabucco ve TANAP'a rakip olarak gözüyle bakmıyoruz. Projede hatta verilecek gaz Rusya'nın Birleşik Gaz İletim sisteminden sağlanacak. Rusya'nın doğalgaz rezervleri daha çok uzun yıllar yetecek kapasiteye sahip. Sadece Gazprom'un rezervi bile 33 trilyon metreküpü aşıyor. Dolayısıyla iletim projelerimizin tümünü destekleyecek son derece sağlam bir kaynak altyapısına sahip olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz.''

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2012, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER