Galatasaraylı Milli Sporcu İzmir'e geliyor!

1905 Galatasaraylı Yönetici ve İşadamları Derneği (GSYİAD) Yönetim Kurulu’nda yer alan ve binicilik branşında milli sporcu, iş insanı Mert Emiroğlu’nun sahibi olduğu MRT Maden Sanayi ve Ticaret A.Ş. Menderes’te mermer ocağı arama ve işletmek için dosya hazırladı.

Galatasaraylı Milli Sporcu İzmir'e geliyor!

Özdere Cumhuriyet Mahallesi’ndeki Yarılgan Tepesi mevkisinde gerçekleşecek yatırım için tanıtım dosyası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na teslim edildi.

1905 Galatasaraylı Yönetici ve İşadamları Derneği (GSYİAD) Yönetim Kurulu’nda yer alan ve binicilik branşında milli sporcu, iş insanı Mert Emiroğlu’nun sahibi olduğu firma 985 bin liralık bedelle projeyi hayata geçirecek.

PROJE BİLGİLERİ
Bakanlığa verilen ve ilerleyen süreçte ÇED kararı açıklanacak olan projenin dosyasında bilgiler bölümünde, ‘24,99 hektar alanda 50 bin metreküp mermer üretim kapasitesi hedeflenmektedir. Üretilen mermer blokları proje alanında işleme tabi tutulmadan blok mermer olarak satılacaktır. Proje konusu faaliyet alanı İzmir İl Merkezi’nin 31,5 kilometre güneyinde, Menderes İlçe Merkezi’nin 19 kilometre güneyinde ve Özdere Cumhuriyet Mahallesine ait en yakın konutların 4,3 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Proje Alanı devletin hüküm ve tasarrufundaki orman arazilerinden oluşmakta olup, 18 Nisan 2014 Tarih ve 28976 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Orman Kanununun 16’ncı Maddesinin Uygulama Yönetmeliği” kapsamında rehabilitasyon projesi hazırlanacaktır.

Üretim çalışmaları safhasından önce, yarma ve sondaj açma çalışmaları yapılacaktır’ denildi.

40 METRELİK SONDAJ
Ayrıca yarma ve sondaj çalışmaları için de, ‘Yarma işlemleri başlamadan önce üretim sahası üzerinde varsa bitkisel toprak kaldırılacak ve düzenlemede kullanılmak üzere depolandıktan sonra, dekapaj malzemesi iş makinesiyle sökülecektir. Yarma arama sırasında söküm işinde patlayıcı madde kullanılmayacaktır. Yer altında bulunan madene ulaşılıp çıkarılan malzemenin maksimum 10 kilogramlık kısmı analiz için laboratuvara gönderilecek, geriye kalan kısım ise tekrar açılmış olan yerlerin doldurulması işleminde kullanılacaktır. Malzemenin incelemeleri gerçekleştikten sonra madenin saha içerisindeki dağılımı tespit edilmiş olacaktır. ÇED Alanı içerisinde belirlenen her bir sondaj çalışmasında yaklaşık 40 metrelik derinlikte rezerv tespiti yapılması planlanmaktadır. Sondaj alanlarında, sondaj delik çapları 10 santimetre ve sondaj derinliği 40 metre olacaktır’ ifadeleri yer aldı. FİRMA HAKKINDA
MRT Maden Sanayi ve Ticaret A.Ş. Mert Emiroğlu tarafından 29 Temmuz 2013 tarihinde İstanbul’da kurulmuştur.

2010 yılı İstanbul Işık Üniversitesi İngilizce İktisat mezunu olan Emiroğlu, 15 sene boyunca Ulusal ve Uluslararası yarışmalarda ülkemizi temsil ettiği ve şampiyonluklar yaşadığı Binicilik Sporundaki Milli Sporculuk kariyerini sonlandırarak, aileden gelen iş olan Madencilik sektörüne adım atmıştır.

MRT Maden kuruluşundan sadece 3 ay sonra, 1 Kasım 2013’te Burdur bölgesinde ilk Mermer Ocağını açmış ve blok üretimine başlamıştır.

Ayrıca başta Burdur olmak üzere değişik illerde ki mermer ve maden sahalarında yeni rezervler tespit edilmiş ve bu sahalar 2014 yılı ve sonrasında değerlendirilmek üzere şirket bünyesine dahil edilmiştir.

(egedesonsoz)

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2018, 14:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER