banner51

Fuara katılım hikayesi ile dikkat çekti

9. kez düzenlenen Olivtech Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri ve Teknolojileri fuarında, Kırtık Köyü Organik Tarım ve Turizmi Geliştirme Derneği'nin fuara katılım hikayesi ile dikkat çekti.

BEN TV - İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ tarafından düzenlenen Olivtech Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri ve Teknolojileri fuarı, 9 Mart Cumartesi günü itibari ile sonlandı.

Fuara ve fuar kapsamında gerçekleştirilen etkinliklere ilgi oldukça yoğun oldu. Sadece tadım etkinikleri değil, birbirinden farklı firmalarla buluşan katılımcılar, zeytin ve zeytin yağına ilişkin bilgileri, ilk eden, üreticinden almanın mutluluğunu yaşadı.

Fuara katılım hikayesi ile dikkat çeken standı ise, Kırtık Köyü Organik Tarım ve Turizmi Geliştirme Derneği'nin standı oldu. Dernek başkanı Fikret Kara katılım öykülerini şu şekilde anlattı:

“Ticaret Odası'nın standındayım. Başkanımız geldi, inanamadı. Kasaları koydum önüne, inceledi. Burhaniye'de bu organik tarımın artması için gayretimi göstereceğim dedi. İzmit Ticaret Odası Başkanımız da bizi bu fuara davet etti. Bizde davete icabet ettik ve organik tarımı tanıtıyoruz.”

“KİMYASAL MADDE YOK”

“Ekolojik ürün, organik tarım demektir.” diyen Kara; “Biz köyce, 10 yıl önce başladık bu projeye. Organik tarımın içerisine bu yıl, organik zeytinyağı fabrikasını kattık ve sertifikalandırdık. Herhangi bir kimyasal madde yoktur. Topraklarımızı ilaçtan kurtardık ve verim artışını da gördük. En güzel gübre hayvan gübresidir. Atalarımızdan da bunu gördük. Çok verim aldık.” dedi.

Ürünlerinde kurt olmadığına vurgu yapan Kara; “Diğer meralarda bu sene uçak ilaçlaması oldu, kurt var. bizim meramıza uçak girmiyor, kurt yok. Diğer fabrikacı arkadaşlarla görüşüyorum. Bizim ilk yılımız, tutturamadık mı yanlış mı oldu diye bize soruyorlar” dedi.

Öte yandan, stanttaki dikkat çeken ürünlerden olan sarımsaklı organik zeytinyağı hakkında da bilgi veren Kara; “Bunu bir yerde tattım, peşine düştüm tam bilgiyi alamadım. Kendim bir hesap yaptım, bir tadım yaptım. İl Tarım Müdürlüğü'ne de yolladım, çeşitli yerlere yolladım hepsinden 100 puan aldım. Zeytin ilk kırılırken, içine belli miktarda sarımsağımızı koyduk ve o şekilde sonucu elde ettik.” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2019, 14:49
YORUM EKLE

banner47