Ford Otosan'a 100 Milyon Euro'luk EIB Kredisi

Ford Otosan Genel Müdürü Yenigün, Avrupa Yatırım Bankası'nın, Avrupa'daki sıkıntılı ortamakarşın Türk sanayine kredi veriyor olmasını güven işareti olarak algıladıklarını söyledi.

Ford Otosan'a 100 Milyon Euro'luk EIB Kredisi

Ford Otosan, Yeni Ford Transit üretimi başta olmak üzere yapacağı büyük yatımlar için Avrupa Yatırım Bankası (EIB) ile 100 milyon Avro'luk kredi anlaşması imzaladı.

Yeni nesil Transit projesi için 630 milyon dolarlık yatırım yapacak olan ve yeni hafif ticari araç projesiyle birlikte 2014 yılına kadar toplam 1 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlayan Ford Otosan, sektöründe bugüne kadar yapılan en büyük yatırımlardan birini hayata geçiriyor.

Ticari banka niteliği taşımayan, kamu yararı gördüğü projeleri destekleyen ve şirketlerin kurumsal
yönetim, çevre ve sosyal konulardaki standartlarını değerlendirerek kredi veren Avrupa Yatırım Bankası tarafından Ford Otosan'a verilen kredi, 2 yılı geri ödemesiz 8 yıl vadeli ve yıllık yüzde 2,3 faiz oranı ile öngörülüyor.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, "AB'nin finans kuruluşu olan EIB, bilindiği gibi ticari bir banka değil, yerel kuruluşların yatırımlarını destekleyerek ekonomik istikrarı korumayı amaçlayan ve kamu yararı gördüğü projelerin içerisinde olan bir kurum" dedi.

Ford Otosan'ın Türkiye ekonomisi için tarihi bir adıma önderlik ederek, sektörde bugüne kadar yapılan en büyük yatırımlardan birini hayata geçirdiğini vurgulayan Yenigün, yaptıkları bu dev yatırımla üretim kapasitesini ve istihdamı önümüzdeki yıllar için güvence altına aldıklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2012, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER