'Euro Bölgesi Büyük Tehlikede'

Finlandiya'dan bir gazeteyegöre Finlandiya Başbakanı Jyrki Katainen, euro bölgesinin soniki yılın en tehlikeli durumu içinde olduğunu söyledi.

'Euro Bölgesi Büyük Tehlikede'

Helsingin Sanomat gazetesinde bugün yayımlanan söyleşisinde,"Bu durum tehlikeli, çok tehlikeli" diyen Katainen, eurobölgesinin bu kadar büyük tehlike içine düştüğü en son ortamın2010 yılı Mayıs ayında Yunanistan'ın ilk kez iflasın eşiğine geldiği durum olduğunu belirtti.
Katainen, euro bölgesi çökerse ortaya çıkacak kaosu hayaletmenin bile çok güç olduğunu söyledi.
"Fakat biz euronun dağılması için değil, hem ortak para biriminin hem de Finlandiya'nın euro bölgesi üyeliğinin korunması için sürekli mücadele ediyoruz."
Finlandiya AAA kredi notunu muhafaza edebilen az sayıdakieuro bölgesi üyesinden bir tanesi. Kamuoyunun hassasiyetini dikkate alan hükümet, zayıf durumdaki euro ülkeleri için dahafazla yük üstlenmek istemiyor ve euro bölgesinin İspanya'ya verdiği yardım karşılığında bu ülkeden teminat talep etmeye hazırlanıyor.

Euro bölgesi maliye bakanları dün yaptıkları toplantıda, Temmuz sonuna kadar İspanyol bankalarına 30 milyar euroluk birdesteği onayladı ve zor durumdaki bankaların acil ihtiyaçhalinde bu fonu kullanabileceklerine karar verdi.

Finlandiya Maliye Bakanı Jutta Urpilainen de dün yaptığı açıklamada, iki ülke arasında teminat konusunda anlaşma olmazsaİspanya'ya banka yardımına katılamayacaklarını söyledi.
Katainen euro bölgesinin içine düştüğü zorlukların AAA dereceli kuzey ülkeleri ile borç kriziyle boğuşan güney Avrupa ülkeleri arasında güvensizlik yarattığını söyledi.
"Bütün euro bölgesi ülkeleri euroyu muhafaza etmekistiyorlar. Yapılması gerekenlerin ne olduğu konusunda görüş farklılıkları var."
 

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2012, 09:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER