Ekonomiye korona darbesi

Esen plastik AŞ yönetim kurulu başkanı ve EBSO Meclis Başkanı Salih Esen; koronavirüs salgını ve dövizde yaşanan dalgalanmalara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Ekonomiye korona darbesi

Koronavirüs salgını, dünya ekonomisinde eşi benzeri görülmemiş bir krizi de beraberinde getirdi. Beklenmeyen bir salgın karşısında hazırlıksız yakalanan firmalar, bu sürece ayak uydurmak için çözümler üretmeye çalışsa da, şüphesiz ekonomiyi ve ülkeyi yönetenler bu sürecin gidişatı belirliyor.

Sürecin ilerleyişini ve dövizde yaşanan dalgalanmaların doğurduğu sonuçları; Esen plastik AŞ yönetim kurulu başkanı ve EBSO Meclis Başkanı Salih Esen ile konuştuk.

Ben Haber’e özel açıklamalarda bulunan Esen; “Bir ülkede döviz istikrarı korunmadığı müddetçe, uzun vadeli planlar ve yatırım kararları almak asla mümkün olmaz. Kimse kendini kandırmasın” ifadelerini kullandı.

“PLASTİK SEKTÖRÜ İÇİN OLMULU BİR GELİŞME OLARAK GÖRÜYORUM”

Koronavirüsün kendi alanları olan plastik sektörünü de etkilediğini ifade eden Esen; “Plastik sektörünü koronavirüsü tabii ki bir anlamda etkiledi. Bunu da TAGEV’in açıklamalarında görüyoruz. Onların yaptıkları araştırmaya göre. Gidilen gerilemenin 5 yıl içinde telafi edileceği yönünde bir görüşleri var. Tabii ki özellikle şuna da dikkat etmek gerekiyor; biliyorsunuz koronavirüsten önce plastik sektörü ‘tü kaka’ pozisyonunda ve neredeyse herkes tarafından plastiğin çevreyi kirletici özelliklerini öne sürmek suretiyle kullanımının azaltılması gerektiği ifade ediliyordu. Ama bu koronavirüs salgınında gördüğümüz kadarıyla özellikle tek kullanımlık ihtiyacın artması, plastik sektörünün bu yöndeki çabalarını da bir ölçüde geliştirdi. Şu aşamada kimse, plastiğin çevreyi kirlettiğini konuşmuyor. Aslında doğru olan bir hadise de değildi bu. Dolayısıyla yine bunun altına çizilmesi gerekiyor. Aslında plastik sektörü için olumlu bir gelişme olarak görüyorum” dedi.

Ekonominin genel anlamda ciddi bir durgunluk içine de girdiğini söyleyen Esen; “Ama öncelikle sağlık tabii ki. Eğer sağlıklı olursak bir takım sorunların çözümüne katkıda bulunabiliriz. Dolayısıyla olaylara da bu gözle bakmak gerekiyor. Bir takım sıkıntılar sadece bizde değil, tüm dünyada. Her tarafta aynı sorunla karşı karşıyayız. Ekonominin bu durumdan etkilenmemesi söz konusu değil. Ancak, mücadele kapsamına baktığımız vakit virüsle mücadele anlamında bizleri sevindiren gelişmelerin olduğunu görüyoruz. Sanki bu işin önünün alındığına dair biz izlenim var. İnşallah yanılmıyoruzdur. Hep birlikte atlatacağız bu sıkıntıları” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATKIDA BULUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Sıkıntılı süreçlerin içinde bir de yatırım müjdesi veren Esen; kurulacak olan yeni fabrikayla ilgili de bilgi verdi. Esen; “Benim firmam 1876 yılında kuruldu. Neredeyse 45 yıllık bir sanayicilik serüvenimiz var. Bu 45 yılın içerisinde neredeyse görmediğimiz bir tek koronavirüs vardı. Onun dışında gerek ekonomik gerekse siyasi anlamda bir takım sıkıntıları gördük, yaşadık. Ama hepsinin içinden güçlenerek çıkmasını bildik. Bu mücadelenin içinde tabii ki en önemli unsur ülkemizin yarınlarına olan güvenimizden kaynaklıydı. Bunların gelip geçici olduğunu hep düşündük. Yarınların daha iyi olacağını düşünerek hareket ettik, güçlenerek çıktık o dönemlerden. Şimdi bir durgunluk yaşıyoruz tabii ki bu yıl. En azından bu yıl yeni bir fabrika yapmak suretiyle üretim gücümüzü ve üretim çeşitliliğimizi daha da arttırabilecek bir yatırım planlamasına gittik. Bunun için de Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 80 bin metrekarelik arsamızda yatırım kararı aldık. Bununla ilgili projelerimizi ve ihalelerimizi yaptık. İnşallah bayramdan sonra da temelini atacağız. Yılsonuna kadar bitirmeyi hedeflediğimiz bu tesisle de daha güçlü bir şekilde Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaya devam edeceğiz” dedi.

“KİMSE KENDİNİ KANDIRMASIN”

Dövizde yaşanan ciddi dalgalanmalara da değinen Esen; “Bir ülkede döviz istikrarı korunmadığı müddetçe, uzun vadeli planlar ve yatırım kararları almak asla mümkün olmaz. Kimse kendini kandırmasın. Bu nedenle, bu konu çok önemli ülkemiz için. Çünkü sanayimiz, dövize bağlı. Girdilerinin büyük kısmı döviz üzerinden, ama satışlarını büyük bir kısmı TL üzerinden yapmak mecburiyetinde. Dolayısıyla bu dengeyi iyi tutturamadığımız takdirde tabii ki birçok firmanın iflasıyla ve kapanmasıyla, geçmiş dönemlerde bunları çok sık gördük, sonuçlanan bir ortam oluşuyor. Tabii ki bir firmanın kapanması, batması, iflas etmesi sadece ona zararı olmuyor. Onunla birlikte birçok firmaya da zararı dokunuyor. Oradaki bir öngörüsüzlük, hesapsızlık diğer firmaları da ekonomik açıdan zor duruma getiriyor. Hepimiz aynı gemideyiz. O yüzden döviz istikrarı çok önemli. Ekonomi yönetiminin bu konuda daha sağlıklı bir yapı oluşturması lazım. Birkaç gün önce 7,27’ydi dolar kuru. Bugün 7’ye yaklaşmış vaziyette. 7’nin altına düşürmek ekonomi yönetimi olarak başarıysa, 7,20’ye çıkmasına ne diyeceğiz. Diğerini başarı olarak görürsek, bunu da başarısızlık olarak değerlendirmeye sahip olmamız gerekiyor. Önemli olan, ekonomik büyümede olduğu gibi, döviz istikrarında da zikzakların olmadan yürütülmesi hususunda da gayret sarf etmek. Yapıldı, görüldü. 7,27’den bir takım adımlar atılmak suretiyle 7’ye inildi. Peki bu adımlar daha önce neden atılmadı? Hepimizin sorusu bu” şeklinde konuştu.

“ADIMLAR ATILIYOR AMA YETERLİ DEĞİL”

“Sanayide ve ülke ekonomisinde çarklarında bir an evvel dönmesi gibi bir mecburiyet var” diyen Esen; “Ülkemizin ekonomik açıdan ne kadar zorlu bir dönemden geçtiğini hepimiz biliyoruz. Çok da hazırlıklı bir vaziyette yakalandığımızı da kimse söyleyemez. Dolayısıyla özellikle, ekonomiyi yönetenler, ülkeyi yönetenler bunun bilincinde olduğunu da atmış oldukları adımlarla gösteriyorlar. Yeterli mi? Tabii ki yeterli değil. Bu konuda yapılacak işler var mı? Elbette var. Ancak, çarkların elimizde olmayan sebeplerden dolayı yavaşlamasına bir şey demiyoruz ama elimizde olan imkânları da kullanmak suretiyle bir an önce hızlandırılması gerekiyor. Özellikle küçük ve orta boy gerek esnafların, gerekse firmaların hakikaten çok zor durumda oldukları çok açık bir şekilde görünüyor. İnşallah daha kararlı adımlar atarak bu karanlık günleri atlatacağız” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER