EGİAD Başkanı Aslan, Ben TV'de konuştu

EGİAD Başkanı Mustafa Aslan, İzmir'i orta ve uzun vadede çok farklı bir geleceğin beklediğini söyleyerek kent ekonomisine ve son dönemde oluşan birlikteliğe yönelik umut dolu ifadeler kullandı.

Ben TV / Ege Genç İş İnsanları (EGİAD) Başkanı Mustafa Aslan, Ben TV'de Burak Cilasun'un sunumuyla ekrana gelen İzmir'in Nabzı programına katılarak, EGİAD'ın yeni dönemini ve projelerini anlattı.

EGİAD'ın cinsiyet eşitliği hassasiyetiyle Ege Genç İşadamları Derneği olan ismini Ege Genç İş İnsanları olarak değiştirdiklerini ve hedeflerinin EGİAD içinde kadın oranının en az yüzde 35'e çekilmesi olduğunu dile getiren Aslan, EGİAD'da yeni dönemi anlatırken şu ifadeleri kullandı:

"EGİAD'da devamlılık esası vardır. Ben geçtiğimiz dönem başkan vekiliydim. Bir önceki dönem de yine yönetim kurulundaydım. Bu nedenle dönemler arası devamlılık ve sonrasında devretme esası vardır. Yine de devamlılık esasıyla birlikte yüzde 50 oranında yönetim kurulumuzda bir yenilik var. Türkiye'nin seçimlere odaklandığı süreçte komitelerimizin oluşturulması ve diğer konulara ilişkin kendi iç konularımıza yoğunlaştık." dedi.

PORTEKİZLİ SANAYİCİLER İZMİR'E GELEBİLİR

EGİAD'ın Portekiz'e gerçekleştirdiği ziyareti de anlatan Aslan, "Bizde her dönem bir ya da iki dış ziyaret oluyor. Bizim şu anda mottomuz dış ticaretimizi geliştirmek. Şu anda 650 kadar üyemiz var ve bunların yüzde 60'ı dış ticaretle ilişkili. Burada Lizbon Sanayi ve Ticaret Odası ile bağlantı kurduk. Kendileri bir Türkiye gezisi yapmak istiyorlar. Biz bu geziye İzmir'i de dahil etmek istiyoruz. Hatta yapabilirsek gezinin ana gövdesini İzmir'in oluşturmasını istiyoruz." dedi.

SOYER'E ZİYARET

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e yaptıkları ziyaretten bahseden Aslan, "Öncelikle siyasetin gençleşmesi ülkemiz ve kentimiz adına ümit verici. Bununla birlikte elbette bizim dernek olarak bir siyasi kimliğimiz yok. Bizi Tunç Başkan davet etti ve bundan sonra da her ay toplanılacağının müjdesini verdi. Giderken hazırladığımız dosyada fırsatlar üzerinde durduk. Ekonomik, ticari önerimiz oldu. Bununla birlikte EGİAD'ın bünyesinde bir düşünce kuruluşu kuruluyor. 19 Mayıs'ta bunun için yola çıktık ve faaliyetler de Eylül gibi başlayacak." dedi.

KEMERALTI VURGUSU

Kemeraltı'ndaki Portekiz Sinagogu'nun EGİAD tarafından 125 bin Euro bütçeyle yeniden bölgeye yeniden kazandırıldığını söyleyen Aslan, bu bölgenin turizme ve ticarete dahil edilmesi için çalıştıklarını, bunu yaparken de TARKEM ile dirsek temasında olduklarını dile getirdi.

"YENİ HAVA DEVAM EDECEKTİR"

İzmir lobiciliğinin geliştirilmesine dair fikirlerini anlatan Aslan, EGİAD'ın danışma kurulu başkanlığı görevini Mahmut Özgener'in üstlenmesinden yola çıkarak "Mahmut Başkan'ın göreve gelmesiyle iş insanları örgütlerinde ve odalarda çok farklı bir hava meydana geldi. Ben de kendisinden sonra göreve gelmekten çok memnunum. Birliktelik çok önemli. Tek vücut olmak, tek bir söylemde bulunmak şart ve bu da iletişimle oluyor. Bu yeni hava devam edecektir. Tunç Başkan'ın da katılımcı demokrasiyi benimsediğini söylemesi çok kıymetli. Ben İzmir'i ve İzmir metropolitan bölgesi diyebileceğimiz çevre illeri de orta ve uzun vadede çok çok farklı bir geleceğin beklediğini düşünüyorum." dedi.

EGİAD MELEKLERİ...

Cilasun'un sorusu üzerine EGİAD'ın melek yatırımcılık bağlamında genç girişimcilerle nasıl buluştuğuna değinen Aslan, "EGİAD Melekleri İcra Kurulu, EGİAD içinde bağımsız çalışır. Geçtiğimiz yıl bu kurul 200'e yakın fikir inceledi. EGİAD Melekleri aslında bir platform. Bir fon olmadığı için doğrudan kendisi yatırım yapmaz ve yatırımcıyla girişimciyi buluşturur. 200 fikirden 60'ı yatırımcılarla bir araya gelme fırsatı buldu. Bunlardan 10'u yatırımla sonuçlandı. Tüm başvurular arkadaşlarımız tarafından büyük bir hevesle inceleniyor. Gençlerin fikirlerini sunarken ekonomik altyapısı ve somut verileri olmalı. Çoğunlukla gelen fikirler bilişim ile ilgili. Fikirlerde ilk bakılan, benzer fikirlerin kısa zamanda oluşturulup oluşturulmayacağı ve patent alınıp alınamayacağı ve 3-4 yıllık sürdürülebilirliğinin olması.

Aslan ayrıca 2 yıllık görev süreleri boyunca EGİAD olarak sosyal sorumluluk projeleriyle de gündeme geleceklerini dile getirirken meslek liseleri bağlamında mesleki eğitimin de önemine vurgu yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER