banner9

EBSO'dan Sanayi 4.0 Zirvesi

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) dünyanın yeni sanayi devri olarak kabul edilen ve teknolojiye dayalı senkronize üretimi esas alan Sanayi 4.0 Zirvesi düzenledi. Toplantıda akıllı fabrikalar, dijital dönüşüm, sanayi 4.0’ın Üniversite-sanayi işbirliğinde yaratacağı fırsatlar masaya yatırıldı.

EBSO Sanayi 4.0 Zirvesi'ni meclis salonunda gerçekleştirdi. Zirvenin açılış konuşmasını yapan Ender Yorgancılar, EBSO'nun 'Sanayi 4.0' sürecini önemsediğini belirterek, son 1.5 yıldır kesintisiz olarak bu konuyu işlediklerini ifade etti. Geçen yıl, 'Bilgi çağının ötesine hazırlanın', 'Uyum sağlayamayan kaybedecek' başlıklarıyla hazırladıkları kitapları yayınladıklarını belirten Yorgancılar, "Kitabımızda 'Uyum sağlayamayan kaybedecek' dedik. Çünkü, Dünyayı başka bir yöne sürüklemeye başlayan küresel krizden bu yana, rekabet farklı bir şekle büründü. Varlığımızın devamı için üretim, üretimin sürdürülebilirliği için de şüphesiz ki bu rekabet ortamı ile baş edebilmemiz gerekmektedir. Ancak, bu mevcut geleneksel üretim yöntemlerimizle mümkün görünmemektedir" dedi. Bugün dünyanın, Sanayi 4.0 ile farklı bir dil konuştuğunu, Türkiye'nin geleneksel üretim teknolojileri ve mevcut politikaları ile bir üst lige çıkmasının zorlaştığını ifade eten Yorgancılar, "Rekabet etmemiz her geçen gün zorlaştı. Daha da önemlisi, küresel rekabet sıralamasında en yüksek düzeyde yer alan ülkelere bakıldığında her birinin inovasyonu ciddi bir şekilde desteklediği ortaya çıkıyor. Söz konusu inovasyon, yaşamı kolaylaştırmak adına; akıllı şehirlerde, akıllı binalarda ve hatta akıllı buzdolaplarında, akıllı bakımda bugünden kendini gösteriyor" dedi. 
 
"EĞİTİM 4.0 ALTYAPISI KURULMALI"
 
Sanayi 4.0'ın en önemli ayağının eğitim olduğunu belirten Ender Yorgancılar, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
"Sanayi 4.0’a ayak uydurmak istiyorsak öncesinde Eğitim 4.0 altyapısını kurmamız ve sanayi dönüşümünü bu kapsamda değerlendirmemiz gerektiğini her platformda ifade ediyorum. Genç nüfus avantajımızı doğru yönde kullanabilmemiz için bu süreci fırsata çevirmeliyiz. Bunun için de bu süreçte üç çok önemli sac ayağını nasıl etkin işleteceğimiz çok ama çok önemli. İlki bizim gibi odaların, sivil toplum örgütlerinin bu farkındalığı yaratmaktaki üstleneceği roldür. İkincisi kuşkusuz sanayi kuruluşlarımızın, Üniversitelerimizle birlikte daha çok işbirliğini gerektiren bu sürece kendilerini hazırlamalarıdır. Üçüncü sac ayağı ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın çizeceği yol haritasıdır. Bununla birlikte, şu gerçeği de göz ardı edemeyiz. Biz henüz yerli arabayı nasıl üretirizi konuşurken, Sanayi 4.0’ın liderliğini üstlenmiş olan ülkeler yakın gelecekte sürücüsüz arabaları piyasaya sürmeye hazırlanmaktadır."
 
"ARTIK SEYRETMENİN ÖTESİNE GEÇELİM"
 
Nobel ödüllü yazar Bernard Shaw'ın insanları üçe ayırdığı "Bir şeyleri gerçekleştirenler, bir şeyleri seyredenler, gerçekleşen şeylere hayret edenler" sözünü hatırlatan Yorgancılar, "Biz istiyoruz ki, Dünya ülkeleri bir şeyleri yaparken, biz artık seyretmenin ötesine geçelim. Yani artık harekete geçelim. Kuşkusuz, Türkiye gibi inovasyonda ve yüksek teknolojide geride kalan bir ülke için Sanayi 4.0’a uyum sağlamak hiç kolay olmayacaktır. Ancak, imkansız diyerek uzaktan bakmak ve sadece izlemek de bizi hiçbir yere götürmeyecektir. Değişim ve dönüşüm her zaman sancılıdır ama sizi hedeflerinize ulaştırır" diye konuştu. 
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2016, 18:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER