EBSO'dan Çevre Günü nedeniyle anlamlı etkinlik

Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda (EBSO) düzenlenen ‘Dünyamız Nereye Gidiyor? Çevre ve Geleceğimiz Paneli’nde konuşan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, atıkların ekonomiye kazandırılması için hayata geçirilen Sıfır Atık Projesi ile 2023 yılına kadar bütçeye 15 milyar lira katkı sağlanacağını söyledi.

EBSO'dan Çevre Günü nedeniyle anlamlı etkinlik

EBSO, 5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Haftası kapsamında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü işbirliğinde hazırlanan ‘Dünyamız Nereye Gidiyor? Çevre ve Geleceğimiz Paneli’ne ev sahipliği yaptı. Panelde sanayiciyi yakından ilgilendiren Çevre Mevzuatı’nın geçirdiği revizyonlar, çevre sorunlarının hayat üzerindeki etkileri ve genç kuşağın çevre sorunlarına bakış açısı paylaşıldı.

YORGANCILAR'DAN ÇEVRE GÜNÜ VURGUSU

İsveç’in Stockholm kentinde, 1972 yılında yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda alınan bir kararla, 5 Haziran’ın Dünya Çevre Günü olarak kutlandığını anlatan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı  Ender Yorgancılar, sürdürülebilir kalkınma hedefinin çevresel şartların iyileştirilmeden mümkün olmayacağının bilinciyle daha sağlıklı bir çevre ve daha temiz bir dünya için farkındalık yaratmaya gayret ettiklerini ifade etti.

"ÇEVRE SORUNLARI İÇİN ÇALIŞMALAR YÜRÜTTÜK"

Sanayi açısından bakıldığında çevre konusunun her geçen gün daha çok gündeme gelen, yeni düzenlemeler ile uyum çalışmaları süratle devam eden bir konu haline geldiğini belirten Yorgancılar şunları söyledi:

"Küreselleşme, tükenen kaynaklar ve insanoğlunun doğayı ve kaynakları hor kullanması, çevreyi uluslararası bir boyuta taşımıştır. Bir yanda üyelerimizi değişen mevzuatlar ve şartlar karşısında bilgilendirirken, bir yandan da çevreye duyarlı üyelerimizi ödüllendirmeyi, sorumluluğunun gereği olarak görmektedir. Yönetim Kurulu Çevre Çalışma Grubumuz, ilgili tüm taraflar arasında iletişim ve işbirliği platformu oluşturmayı başarmış, sanayicimizin ve ilimizin çevre sorunlarına çözüm bulmak için çalışmalar yürütmüştür."

EBSO’da düzenlenen panelde çevre açısından dünyanın geldiği konumun tartışılacağını söyleyen Başkan Yorgancılar, iklim değişikliğinin tarım sektörü ve dolayısıyla üretimi nasıl etkilediği hakkında fikir sahibi olacaklarını dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER