banner51

Dozvola Krizi 1'nci Haftasını Tamamladı

Türkiye ile Bulgaristan arasında dozvola (yol geçiş belgesi) nedeniyle başlayan kriz birinci haftasını doldurdu. İki ülke birbirlerinin TIR’larına hala geçit vermezken, çok sayıda sürücü de beklemek yerine alternatif güzergahlara yöneldi. Buna rağmen iki gümrükte geçiş için bekleyen yüzlerce TIR bulunuyor.

Dozvola Krizi 1'nci Haftasını Tamamladı
Türkiye ile Bulgaristan hükümetlerinin, dozvola krizi nedeniyle sınırlarını birbirlerine kapatması birinci haftasını tamamladı. Bir haftada her gün en az bin 200 TIR’ın giriş çıkış yaptığı Kapıkule ve Kapitan Adreevo Sınır Kapıları’nda bu sayı yarıya kadar düştü. Gümrüklerde beklemek istemeyen bazı TIR sürücüleri de, Ro-Ro gemilerine ve İpsala Sınır Kapısı üzerinden giderek güzergahlarını değiştirmek zorunda kaldı.
 
Bulgaristan’ın dozvola belgesi vermemesi nedeniyle yüzlerce TIR, hem Kapıkule’de hem de karşısındaki Kapitan Adreevo Sınır Kapısı’ndaki bekleyişlerini sürdürüyor. Sınırın Türk tarafından narenciye yükü taşıyan TIR sürücüleri derin donduruculu (thermo king) araçlarına sık sık mazot takviyesi yaparak taşıdıkları ürünlerin bozulmasını engellemeye çalışıyor. Bulgar gümrüğünde memurlar tarafından bin 600 Euro’ya satılan dozvola belgelerini alan Türk plakalı sürücüler ise sınırı geçebiliyor.
 
’BEKLEMEKTEN PERİŞAN OLDUK’
 
Bir haftadır sınırda beklemekten perişan olduğunu belirten Muhammed Ali Sarı, "Yüküm bozulacak. O yüzden beklemek yerine İpsala Sınır Kapısı’na gidiyorum, oradan geçiş yapmak zorundayım. Yoksa taşıdığım narenciye yükü bozulacak. Kendi verdikleri dozvola belgelerini tanımıyorlar, kantarda kendileri satıyor" dedi.
 
Donduruculu aracına mazot takviyesi yapan Tahsin Uluç da, "Taşıdığım ürünler bozulmasın diye dondurucuyu sürekli çalıştırıyorum. Ama mazot sürekli bitiyor, ben de takviye yapıyorum. Bir haftadır bekliyoruz ne zaman açılacak onu da bilmiyoruz" diye konuştu.
 
TIR parklarında bekleyişini sürdüren diğer sürücüler de, sorunun bir an önce çözülmesini istediklerini söyledi. 
Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2014, 14:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER