Dövizle kiralamanın önüne geçilmesi İzmir'i sevindirdi

Menkul ve gayrimenkul kiralarında TL'ye dönüş, İzmir'de de sevinçle karşılandı. Alınan kararı İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu yorumladı.

Dövizle kiralamanın önüne geçilmesi İzmir'i sevindirdi

Burak Cilasun / BEN Haber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onaylaması ve Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte menkul ve gayrimenkullerin bundan sonra döviz bazlı kiralanamayacak olması İzmir'e de yansıdı. İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, atılan adımı olumlu bulduklarını dile getirdi.

"ÖNÜNE GEÇİLMESİ SEVİNDİRİCİ BİR HABER"

Güleroğlu, "Biliyorsunuz bu tip kiralamalar genelde AVM ve büyük rezidanslarda olmaktaydı. İzmir'de de AVM'lerin çok büyük bir kısmında bu şekilde bir sistem uygulanıyordu. Önüne geçilmesi sevindirici bir haber. Bir ay içinde kontratların yeniden düzenlenmesi gerekmekte. İzmir bazlı düşündüğümüzde AVM ve rezidanslarda uygulanan bu sistem nedeniyle döviz kurundaki yükseklik elbette TL bazında son dönemde ciddi farklar yarattı. TL'ye dönüşle birlikte mevcut kira bedellerinin fahiş şekilde üstüne çıkılacak kontratların önerilmesi mümkün gözükmüyor. Enflasyon rakamlarının üstünde zam taleplerine karşı kiracıların da yasal hakları bulunuyor." dedi.

"BÜYÜK ŞİRKETLERE FAYDALI OLACAKTIR"

Güleroğlu ayrıca,"AVM türü yerlerde dükkan kiralarına zaten genel itibariyle esnafımızın pek gücü yetmiyordu ve genellikle büyük şirketler buralarda mağaza açıyordu. Dolayısıyla TL'ye dönüş, zincir mağazaları bulunan büyük şirketlere faydalı olacaktır." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER