banner9

'Dövizi Ormandan Topladık'

Türkiye bu yılın ilk dokuz ayında doğada kendiliğinden yetişen, defne, kekik, adaçayı, ıhlamur gibi ürünlerin ihracatından 72 milyon 157 bin dolarlık döviz kazandı. Yıl sonuna kadar bu rakamın 100 milyon dolara ulaşması bekleniyor.

'Dövizi Ormandan Topladık'
Türkiye'nin yaptığı odundışı orman ürünleri ihracatının yüzde 94'lük dilimini oluşturan 67 milyon 582 bin dolarlık bölümü Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği üyelerince gerçekleştirildi. Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Tarakçıoğlu, önemli bölümü doğadan toplanan defne, kekik, adaçayı, ıhlamur, palamut, meşe palamudu, meyan kökü gibi ürünlerin Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk ihraç ürünlerinden olduklarını ve ihracatın tamamına yakınının Ege Bölgesi'nden yapıldığını, Türkiye'nin bu ürünlerin ihracatında dünyada lider konumda olduğunu söyledi. 
 
Doğada kendiliğinden yetişen ve genel olarak odundışı orman ürünleri olarak tanımlanan defne, kekik, adaçayı, ıhlamur, palamut, meşe palamudu, meyan kökü gibi ürünlerin ihracatının büyük gelişim gösterdiğini anlatan Tarakçıoğlu, “Bu ürünleri hem toplayanlar, hem işleyen işletmeler, hem ihracatçılar bu sayede geçimlerini sağlıyorlar. Bu ürünler, özellikle toplumumuzun gelir seviyesi en düşük kesimi olan orman köylüsüne ciddi anlamda gelir kaynağı sağlıyor" dedi.
 
Türkiye'nin odundışı orman ürünleri ihracatına ürünler bazında bakıldığında ilk sırada kekik geliyor. Türkiye 1 Ocak - 15 Eylül tarihleri arasında 37 milyon 351 bin dolarlık kekik ihracatı gerçekleştirdi. Türkiye dünya kekik ihtiyacının yüzde 50'den fazlasını tek başına karşılıyor. Kekik ihracatını ise defne yaprağı ihracatı takip ediyor. Türkiye bu yıl 1 Ocak - 15 Eylül tarihleri arasında 22 milyon 271 bin dolarlık defne yaprağı ihracatına imza attı. Kekik ve defne yaprağı ihracatı sektörün toplam ihracatının yüzde 83'ünü oluşturdu. Bunları 5 milyon 657 bin dolarla adaçayı, 2 milyon 717 bin dolarla tıbbi bitkiler izledi. Biberiye ihracatından 1 milyon 366 bin dolar döviz elde edilirken, palamut/meşe palamudu ihracatı 1 milyon 265 bin dolar, meyankökü ihracatı 1 milyon 127 bin dolar ve ıhlamur ihracatı ise 401 bin dolar oldu.
 
Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2015, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER