banner51

Don Tarlaları Vurdu!

İzmir’in Ödemiş İlçesi’nde, don nedeniyle hasadı bekleyen patates tarlada kalarak çürüdü. Üreticiler, mahsullerinin yüzde 70’inin zarar gördüğünü belirterek, yetkililerden destek istedi.

İzmir’in, yörede ’sarı kız" olarak adlandırılan patatesiyle ünlü Ödemiş İlçesi’ndeki çiftçiler, verim düşüklüğünden sonra bir darbeyi de don olayı nedeniyle yedi. Tarlaların daha çok küçük bir kısmında hasat yapılmışken, geçen 7-9 Ocak tarihleri arasında meydana gelen 3 günlük don olayı, üreticiyi perişan etti. 15 bin dekarlık bir alanda güz dönemi patates üreteminin yapıldığı ilçede, don nedeniyle patatesler hasat edilemeden çürüdü. Ödemiş başta olmak üzere Tire, Kiraz ve Beydağ’ı içine alan Küçük Menderes Havzası’nda, yaklaşık 60 bin ton patatesin hasat edilemeden çürüdüğü bildirildi.
 
Ödemiş’teki 300 dönüm tarlasında yıllardır patates yetiştirdiğini belirten Mehmet Birlik, bugüne kadar böyle bir sıkıntı ile karşı karşıya kalmadığını söyledi. Hasat etmeyi beklediği patatesin yüzde 70’inin don olayı nedeniyle çürüyerek tarlada kaldığını anlatan Birlik, "Zaten onca emek verip, yetiştirdiğimiz patates daha tarlada toprak altındayken kilosu 1 lira 10 kuruş. Girdi maliyetleri düşüldüğünde elimize pek bir şey kalmıyor. Zaten verim de çok fazla değil. Ancak, yine de geçmiş yıllara göre bu yıl biraz fiyatlar iyiydi. Don olayı olunca bırakın kar etmeyi, iyice zarar ettik. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve diğer yerel yöneticileri zararımızı yerinde görmeye davet ediyoruz" dedi.
 
Ödemiş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Koca, don olayı nedeniyle üreticinin büyük zarar gördüğünü belirtip, destek verilmesinin şart olduğunu söyledi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2015, 11:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER