Dolarda Yüksek Ateş!

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun Perşembe günü yapacağı faiz toplantısı ve uluslararası kredi derecelendirme şirketlerinin Türkiye'nin kredi notuna ilişkin revizyon tarihleri yaklaşması, piyasalarda gerginliği artırıyor. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizleri artırmaya başladığında, yükselişin hızlı olacağına ilişkin işaretler ile yükselen dolar, Merkez Bankası'nın yaklaşan faiz toplantısı ve not gerginliğiyle 2.24 liranın üzerinde tutunuyor.

Dolarda Yüksek Ateş!
Yeni haftaya 2.23 liranın hemen üzerinde başlayan dolar, 2.2371 liraya kadar tırmandıktan sonra, 2.2340 - 2.24 lira bandında hareket etmeye başladı. Dolar 2.2460 TL ile 24 Mart'tan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Avrupa para birimi euro da 2.87 liranın üzerine çıkınca, yarı yarıya dolar ve eurodan oluşan döviz sepetinin değeri de 2.56 oldu.
 
Gösterge faiz de yüzde 9.18 düzeyinde seyrederken, Türkiye'nin beş yıllık kredi iflas takas (CDS) primi 180 baz puanın üzerine 187 puana kadar çıktıktan sonra, 180.34 puan düzeyine çekildi.
 
FITCH ve MOODY'S
 
Kredi derecelendirme şirketi Fitch'in 3 Ekim'de Türkiye'nin kredi notunu revize etmesi bekleniyor. Fitch hamen Türkiye'nin kredi notunu BBB- ve "durağan" görünüm olarak derecelendiriyor. Şirket notu negatif görünüme çekse de, "yatırım yapılabilir" düzeyi korunmuş olacak.
 
Fitch'den bir süre sonra diğer kredi derecelendirme şirketi Moody's'in de Türkiye'nin notunu revize etmesi bekleniyor. Türkiye'nin notunu Ba3 ve görünümünü "negatif" olarak derecelendiren Moody's'in bir kademe indirim kararı dahi, notu yatırım yapılabilir düzeyinin altına çekecek.
 
"MERKEZ BANKASI SIKI DURUŞ SERGİLERSE..."
 
Egeli&Co Araştırma ve Strateji Direktörü Güldem Atabay, olması gereken ana trendin liranın değer kaybetmesi olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
 
"Bu hafta merkez bankası toplantısıı var. Merkez Bankası sıkı duruş sergilerse, bu yükseliş kısa vadeli olsa da durur. Avrupa Merkez Bankası'nın yetersiz kaldığı ve Çin'in parasal genişlemesinin uluslararası piyasalarda çok da etkili olmadığı belli oldu. Merkez Bankası eğer büyüme baskıları altında gevşeme sinyali verirse liradaki değer kaybı devam eder. Sıkılaştırma yerine duruşunu sürdürürse kısa vadeli bir toparlanma söz konusu olabilir."
 
"İKİNCİ ÇEYREK YAVAŞTI, ÜÇÜNCÜ ÇEYREK DAHA DA YAVAŞ OLACAK"
 
Şeker Yatırım Başekonomisti Gülay Girgin de, uluslararası kredi derecelendirme şirketlerinin piyasalarda henüz baskı yapmadığını belirterek, "Kredi derecelendirme kuruluşlarını konuşmak için henüz erken. Onun stresini ve piyasalar üzerinde ki etkisini önümüzdeki hafta konuşulmaya başlarız ve etkileri ortaya çıkar" dedi ve ekledi:
 
"Merkez Bankası'nın perşembe günü yapacağı toplantının gerginliğiyle dolar yükseliyor. Şu anda yurtdışı kaynaklı bir durumda var. Doların baskılama süreci Merkez Bankası'nın kararına göre değişim gösterir. Merkez Bankası büyüme ve enflasyon arasında sıkışmış durumda ve hedeflerinden ve tahminlerinde uzak bir seyir izliyor. Diğer yandan da iç talepte sıkıntı var. İkici çeyrek yavaştı, üçüncü çeyrek daha da yavaş olacak."
Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2014, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER