Dolarda dalgalanma devam ediyor!

Petrol fiyatlarında son dönemdeki sert düşüşün TL'yi desteklemesiyle dolar/TL dün 5.22'li seviyelere kadar gerilerken, piyasada küresel gelişmeler izlenecek

Dolarda dalgalanma devam ediyor!

Dolar/TL Kasım ayı başından bu yana 5.22-5.50 bandında dalgalanırken, piyasalarda Türkiye-ABD ilişkilerindeki iyileşme paralelinde Halkbank konusundaki gelişmeler, İran yaptırımlarına tanınan muafiyet, ABD faiz kararları, ticaret savaşları ve Brexit süreci yön belirleyici unsurlar olarak takip ediliyor.

Dolar ne kadar oldu?

Genel olarak petrol fiyatlarındaki düşüş ve gelişmekte olan piyasalara yönelik olumlu algının TL’ye olumlu yansıdığını söyleyen bir bankacı, “İçeride ise enflasyonun düşeceği ve ekonominin cari fazla vermeye devam edeceği beklentilerinin de desteği var. Bugün gündem sakin görünüyor, piyasada küresel gelişmeler izlenmeye devam edilir” dedi ve ekledi:

“Trump’ın açıklamalarının TL tarafına çok bir yansıması yok gibi. Dolar/TL’nin 5.23 seviyesinin altında kalması halinde 5.05’e kadar hareket görebiliriz ancak bunun için kısa TL pozisyonlarda hızlı bir çözülme olması gerek. Aslında TL Ağustos ayındaki sert değer kaybını önemli ölçüde geri aldı dolayısıyla bundan sonra aşağı hareket nispeten sınırlı olur.”

Aynı bankacı diğer taraftan TL mevduatlara üç ay süreyle yapılan stopaj düzenlemesinin ay sonunda sona ereceğini, uygulamanın devam etmesinin TL’ye pozitif yansıyacağını söyledi.

Ağustos sonunda alınan bir karar ile üç ay için geçerli olmak üzere altı aya kadar vadelerde TL mevduatlara stopaj oranı yüzde 15’ten yüzde 5’e çekilmişti.

Dolar ABD-Çin ticaret savaşına ilişkin yeni endişelerin güvenli liman para birimlerini desteklemesiyle kazanımlarını korudu ancak yatırımcılar Fed’in politika yönlendirmesinden ipuçları beklerken bu hareket sınırlı kaldı.

Trump’ın Çin ile ticaret anlaşması umutlarını zedeleyen açıklamaları küresel risk iştahını baskıladı.

İşlemciler Fed’in faizleri kaç kez daha artırabileceğine dair ipuçları için Fed Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba günü yapacağı konuşmaya ve Fed’in 7-8 Kasım tarihli toplantısının Perşembe yayınlanacak tutanaklarına odaklanmış durumda.

FED’İN FAİZ ARTIRMASI BEKLENİYOR

Fed’in Aralık ayında faizleri 25 baz puan daha artırması bekleniyor ancak piyasadaki asıl tartışma Fed’in 2019’daki para politikasını sıkılaştırma hızı.

OPEC’in en büyük petrol üreticisi Suudi Arabistan gelecek hafta Avusturya’da yapılacak OPEC toplantısı öncesinde arz kesintileri istese de, petrol fiyatları Suudi Arabistan’ın rekor seviyede üretiminin baskısıyla geriledi.

Brent ham petrolünün en yakın vadeli fiyatı 60.33 dolara yükselmeden önce 60 doların altına düştü.

Artan küresel petrol arzı ve finansal piyasalardaki zayıflığın baskısıyla petrol fiyatları Ekim başından bu yana değerinin yaklaşık üçte birini kaybetti.

Bankacılar petrol fiyatlarındaki düşüşün enerjide neredeyse tamamen dışa bağımlı olan Türkiye ekonomisi için avantaj olduğuna dikkat çekiyorlar. Analistler düşüşün, Türkiye’nin enerji faturasındaki azalış ve dolayısıyla cari açıktaki düşüşe, şirketlerin üretim maliyetleri ve manşet enflasyona doğrudan etkisine dikkat çekiyorlar.Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 16.53, valörde son işlemde yüzde 16.59 seviyesindeydi. İki yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik getiri yüzde 20.29, valörde son işlemde yüzde 20.28 seviyesindeydi.REUTERS

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER