Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Güncel döviz fiyatları ( 8 Mayıs dolar fiyatları )

Son dakika: Dolar 4.2942 lira ile yeni tarihi rekor düzeyini gördü; Euro 5.11 liranın üzerinde

Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Güncel döviz fiyatları ( 8 Mayıs dolar fiyatları )

ABD'deki faiz oranlarındaki artışın doları destekleyeceği beklentileri ile dolar endeksi bu yılın en yüksek seviyelerine görürken, Türk Lirası dahil gelişmekte olan ülke para birimleri baskı altında bulunuyor. Dolar/TL güne 4.27 seviyesinden başlarken; gün içerisinde en yüksek 4.2942  seviyesini gördü. Gün içerisinde en yüksek 5.1118 seviyesini gören Euro/TL, şu dakikalarda 5.11 seviyesinde bulunuyor.

Petrol fiyatları üç buçuk yılın zirvesini gördükten sonra hafif gerilerken; yatırımcılar, ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD'yi İran'ın nükleer anlaşmasından çekip çekmeyeceği konusundaki kararını bekliyorlar.

Dolar, artan ABD hazine tahvil getirileri ve güçlü ekonomik verilerin desteğiyle yaklaşık dört ayın zirvesinde seyrederek, zayıf seyir izleyen euro ve sert şekilde gerileyen Arjantin pesosu gibi başlıca para birimlerini geride bıraktı.

Dolardaki değer kazancı ile birlikte gelişmekte olan ülke piyasalarından fon çıkışları yaşanmasıyla tüm gelişmekte olan ülkeler satış baskısı altında kalırken; TL ve ruble dolar karşısında en çok değer kaybı yaşayan iki para birimi konumunda. Gösterge 10 yıllık tahvil getirisinde ise son bir kaç günlük yükseliş 100 baz puana yaklaştı.

TCMB ADIMLARINI DA YAKINDAN İZLEYECEĞİZ

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "TL'nin negatif ayrıştığı bir dönemde küresel satış baskısı da çok yüksek. Dolardaki, gelişmekte olan ülke paralarına yönelik fon akışındaki, ABD faizlerindeki seyir değişmedikçe TL'de yeni zirveler olası. Bu kapsamda Trump da yakından izlenecek. TCMB adımlarını da yakından izleyeceğiz."

FAİZLER SERT YÜKSELİŞTE

Tahvil bono piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilde geçen hafta Perşembe günü hızlanan yükseliş sonrası bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 13.87, valörde son işlemde yüzde 13.92 seviyesindeydi. Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi bugün ilk işlemlerde yüzde 13.88 seviyesindeydi.

Gösterge iki yıllık tahvilde ise dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 15.33, valörde son işlemde yüzde 15.27 seviyesindeydi.
(Bigpara)

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2018, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER